Některé země Evropské unie ve třetím čtvrtletí letošního roku již vstoupily do recese. Sedmadvacítka jako celek však vykázala meziroční i mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu. Byť výrazně zpomalený.
Zdá se, že rekordně vysoká inflace si začíná vybírat svou daň v podobě výrazného zpomalení hospodářského růstu Evropské unie.
Ekonomika sedmadvacítky se ve třetím čtvrtletí letošního roku zvětšila meziročně o 2,4, v mezičtvrtletním vyjádření o 0,2 procenta.
Meziroční tempo růstu se snížilo takřka na polovinu v porovnání s předchozím čtvrtletím, mezikvartální propadlo dokonce na čtvrtinu, jak vyplývá z předběžného odhadu Eurostatu.
Eurostat má k dispozici údaje za necelou polovinu členských zemí Evropské unie. Už nyní je ale jasné, že některé části sedmadvacítky se ve třetím čtvrtletí dostaly do recese.
Platí to například pro Belgii, Rakousko nebo Lotyšsko. Hospodářství Belgie a Rakouska se oproti druhému čtvrtletí propadlo o 0,1 procenta.
Zatímco lotyšská ekonomika vykázala mezikvartální pokles o 1,7 procenta. Lotyšsko je také zatím jedinou zemí, jejíž hrubý domácí produkt se snížil i meziročně. A to o 0,4 procenta.
Naopak nejrychlejší hospodářský růst v mezičtvrtletním vyjádření zaznamenalo Švédsko (o 0,7 procenta), v meziročním pak Portugalsko (o 4,9 procenta).
Na hraně recese se nachází Francie, jejíž ekonomika mezičtvrtletně vzrostla jen o 0,2 procenta a v meziročním vyjádření o rovné procento.
Největší evropská ekonomika, Německo, vzrostla mezičtvrtletně (0,3) i meziročně (1,1).
Ekonomové však odhadují, že Německo se do hospodářské recese dostane v posledním čtvrtletí letošního roku nebo v prvním roku příštího.
Zdroj: Eurostat