Search
Close this search box.

Egyptská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny 

Egyptská centrální banka (CBE) v rozporu s očekáváním analytiků ponechala ve čtvrtek své jednodenní úrokové sazby beze změny. Rovněž vyjádřila své přesvědčení, že tamní inflace z hlediska střednědobého horizontu pod kontrolou. 


Banka navýšila sazbu povinných minimálních rezerv ze 14 % na 18 % s tím, že to má přispět k posílení likvidity. Její výbor pro měnovou politiku (MPC) ponechal depozitní sazbu na 11,25 % a úvěrovou sazbu na 12,25 %, který uvedl ve svém prohlášení. 

Průzkum provedený mezi 15 analytiky předpokládal, že banka zvýší sazby o 100 bazických bodů. MPC dále uvedlo, že tamní inflace je sice vysoká, ale v meziměsíčním srovnání je nižší než v březnu a dubnu. Navíc je ovlivněna především nabídkou, především zahraničními cenami komodit. 

„MPC souhlasí s tvrzením, že současné nastavení úrokových sazeb CBE ve spojení se zvýšenou sazbou povinných minimálních rezerv je konzistentní pro dosažení cenové stability ve střednědobém horizontu,“ uvedla MPC v komentáři k rozhodnutí o stanovení sazeb. 

V Egyptě se meziroční spotřebitelská inflace v srpnu zvýšila z původních 13,6 % (červenec) na 14,6 % a základní inflace vzrostla z 15,6 % na 16,7 %. Federální rezervní systém o den dříve zvýšil sazby v USA o 75 bazických bodů. Nový guvernér banky Hassan Abdalla byl jmenován jen několik hodin před posledním srpnovým zasedáním MPC. 

Na posledních dvou zasedáních, která se konala 23. června a 18. srpna, centrální banka ponechala své sazby v platnosti, ale v květnu je zvýšila o 200 bazických bodů s tím, že se pokouší omezit inflační očekávání poté, co ceny stouply nejrychleji za poslední tři roky. 


Zdroj: investing.com 

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00