Souhrnný ukazatel důvěry v českou ekonomiku se v říjnu dostal pod úroveň 90 bodů. Stalo se tak poprvé od loňského března. Důvěra spotřebitelů je však vůbec nejníže od ledna 2003, kdy Český statistický úřad tento ukazatel začal zjišťovat. Podnikatelská důvěra sice rovněž v říjnu klesla, ale je na vyšší úrovni než během prvního covidového roku 2020.
Důvěra v ekonomiku se v říjnu snížila mezi podnikateli v průmyslu a ve stavebnictví. Po čtyřměsíčním poklesu se zvýšila se v obchodě a mírně také ve vybraných odvětvích služeb.
Důvěra podnikatelů v říjnu klesla o 0,2 bodu na 93,4 bodu, důvěra spotřebitelů o 0,8 bodu na 71,9 bodu, vyplývá z aktuálních údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.
Velká nejistota ohledně budoucího vývoje, nedostatek materiálu, zhoršující se poptávka a vysoké ceny.
To jsou v posledních měsících čtyři základní faktory zásadně ovlivňující vývoj důvěry podnikatelů v průmyslu.
Když k tomu přičteme pokles důvěry ve stavebnictví a jenom mírný růst ve vybraných odvětvích služeb, výsledkem je již pátý meziměsíční pokles důvěry v podnikatelské sféře, uvedl k aktuálním údajům o důvěře v českou ekonomiku Jiří Obst.
Jak už bylo řečeno, v říjnu pokračoval pokles důvěry mezi spotřebiteli. Respondenti se podle statistiků stále výrazně obávají zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace.
Zvýšil se rovněž počet respondentů hodnotících svou finanční situaci hůře ve srovnání s obdobím předcházejících dvanácti měsíců.
Zvýšily se také obavy z nárůstu nezaměstnanosti. Spotřebitelé věří české ekonomice vůbec nejméně od ledna 2003, kdy Český statistický úřad začal indikátory důvěry zjišťovat a mapovat.
Zdroj: ČSÚ