Akcie na Wall Street oslabily, americký dolar však rostl. To je výsledek silnějšího růstu maloobchodních tržeb a zároveň nižšího počtu žádostí o dávky v nezaměstnanosti a mírně akcelerované lednové inflace. Investoři tak očekávají, že by Fed mohl v boji proti inflaci opět trochu přitvrdit.
Americký dolar během čtvrtečního obchodování zpevnil o 0,6 procenta vůči koši významných světových měn.
Vyšplhal se tak na šestitýdenní maximum. Za posílením dolaru stojí několik příčin, které ovšem mají společný jmenovatel, kterým je inflace.
První důvod sílícího dolaru lze spatřovat v nižším než očekávaném počtu nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti za uplynulý týden.
To značí, že americký trh práce je stále poměrně napjatý a potenciálně může být zdrojem přetrvávajících inflačních tlaků.
Druhou příčinu lze spatřovat v mírném zrychlení tempa růstu cenové hladiny v USA. Meziměsíční inflace v lednu činila 0,5 procenta.
Což bylo výrazně nad konsensem analytiků, jichž se ptala agentura Reuters. Lednová meziměsíční inflace byla o 0,4 procentního bodu vyšší než prosincová.
A konečně třetí příčinou posilujícího dolaru jsou stále častěji se objevující diskuse, že Federální rezervní systém by mohl sazby postupně zvyšovat na vyšší úroveň, než se původně předpokládalo.
„Současná cílová úroveň sazeb je zvýšena na hranici kolem 5,25 procenta,“ uvedl pro agenturu Reuters Ivan Asensio, šéf oddělení rizika měnových konverzí v sanfranciské Silicon Valley Bank.
Zdroj: Chavez-Dreyfuss, Matthews (Reuters)