Aktuální údaje o počtu nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti poslaly americký dolar do červených čísel. Ten klesl vůči kosi světových měn na nejnižší úroveň za poslední dva měsíce. Investoři totiž očekávají, že by americká centrální banka mohla zvolnit v boji proti inflaci, a nemusela by tak razantně zvýšit úrokové sazby na květnovém měnověpolitickém zasedání.
Americký dolar během čtvrtečního obchodování ztratil vůči koši měn 0,1 procenta. A dostal se na nejslabší úroveň za poslední dva měsíce.
Americké úřady totiž zveřejnily údaje o počtu nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti v tomto týdnu a revidovaly údaje za týden uplynulý.
Zatímco v tomto týdnu se počet žádostí snížil o 18 tisíc, počet žadatelů v minulém týdnu byl o 48 tisíc vyšší.
„Revize počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti kreslí úplně jiný obrázek, než tomu bylo na začátku letošního roku. A také nás vyvedla z omylu, když jsme si mysleli, že trh práce je na tom docela dobře,“ uvedl pro agenturu Reuters Amo Sahota, výkonný ředitel sanfranciské poradenské společnosti Klarity FX.
Vyšší počet lidí, kteří žádají o dávky v nezaměstnanosti, značí, že se ekonomice USA daří o něco hůře, než se původně předpokládalo.
Zároveň by to mohlo znamenat, že Federální rezervní systém bude mírnit svou politiku, kterou bojuje proti inflaci. A to následně škodí americkému dolaru, neboť investoři očekávají, že dolarové investice budou o něco méně výnosné, než doposud a než původně očekávali.
Sahota si ale myslí, že i případná recese může být nakonec pro dolar požehnáním. „Recese by se totiž nejspíše netýkala jen Spojených států, měla by globální charakter, takže by dopadla i na měny jiných zemí,“ vysvětlil.
Zdroj: Chavez-Dreyfuss – Reuters