Blížící se termín zveřejnění dat o americké inflaci v lednu srazil dolar vůči světovým měnám níže. Britská libra naopak zpevnila, podobně jako euro. Ve spanilé jízdě však pokračuje česká koruna, která pokořila další metu a je vůči euru nejsilnější od finanční krize z roku 2008.
Americký dolar nejvíce během čtvrtečního obchodování ztratil vůči švédské koruna, a to rovná dvě procenta.
Důvodem bylo rozhodnutí švédské centrální banky o zvýšení úrokových sazeb o půl procentního bodu na tři procenta. A očekává se, že další zvýšení sazeb přijde v jarních měsících.
Dolar však ztrácel i vůči dalším měnám, jelikož se blíží termín zveřejnění dat o lednové inflaci. Investoři cítí mírnou nervozitu, protože se brzy ukáže, zda trend klesající inflace pokračuje, nebo naopak inflace nabere na síle.
Případný pokles inflace bude indikovat setrvání americké centrální banky u současné měnové politiky, kdy sice dochází ke zvyšování úrokových sazeb, ovšem mírnějším tempem.
Zcela opačným směrem se vydala britská libra, která vůči dolaru zpevnila téměř o 0,6 procenta. „Libra si užívá přízně investorů, kteří jsou ochotni riskovat, a rovněž růstem londýnské burzy,“ uvedl pro agenturu Reuters Colin Asher, ekonomický analytik společnosti Mizuho.
Ve spanilé jízdě pokračuje také česká koruna, která ve čtvrtek prolomila hranici 23,70 korun za euro. Koruna je tak vůči jednotné evropské měně nejsilnější od konce července roku 2008, tedy za více než 14 let.
Kurz koruny se tehdy dostal až pod 23 korun za euro, na což reagoval tehdejší guvernér České národní banky Zdeněk Tůma slovní intervencí. A ta nakonec korunu vrátila zpět nad 23 korun za euro.
Zdroj: Dreyfuss (Reuters)