Americký dolar se během čtvrtečního obchodování vydal na cestu k největší denní ztrátě za uplynulý měsíc. Za oslabením dolaru stojí zejména údaje o průmyslové výrobě v USA nebo komentáře představitelů Federálního rezervního systému, kteří posílili očekávání, že Fed pravděpodobně nebude v červnu zvyšovat své základní úrokové sazby.
Dolarový index, který vyjadřuje kurz amerického dolaru vůči koši šesti významných měn, se během čtvrtečního obchodování propadl o 0,55 procenta. Přitom ještě během středečního obchodování atakoval dvouměsíční maximum.
Někteří představitelé Fedu totiž dávali najevo, že na nejbližším měnověpolitickém zasedání, které se koná 13. a 14. června, dojde k ponechání základních úrokových sazeb beze změny.
Centrální banka tak bude mít více času na posouzení dopadů jejího dosavadního cyklu zpřísňování měnové politiky v porovnání se stále silnými údaji o inflaci.
Trhy nyní odhadují, že pravděpodobnost zvýšení sazeb v polovině června o čtvrt procentního bodu činí 32 procent. Přitom ještě nedávno se tato pravděpodobnost blížila 70 procentům.
„Myslím, že trh očekává, že dolar totiž bude ve své pozici stále ještě mít problémy s měnami s vyšším výnosem,“ uvedl Edward Moya, hlavní tržní analytik společnosti OANDA.
Podle šéfa filadelfské pobočky Fedu Patricka Harkera by centrální bankéři na svém příštím zasedání neměly úrokové sazby zvyšovat. „Přestože vysoká inflace klesá neuspokojivě pomalým tempem,“ prohlásil Harker.
Zdroj: Lang – Reuters