V minulém roce došlo k událostem, které přispěly k nárůstu hodnoty Bitcoinu (BTC 2,98 %) na téměř 70 000 dolarů. Mezi nejdůležitější události roku 2021, které vystřelily hodnotu Bitcoinu na nové maximum, patří zejména pozitivní přízeň k Bitcoinu ze strany Elona Muska, schválení ETF kontraktů na Bitcoin na Chicagské burzy komisí pro cenné papíry (SEC) a zavedení Bitcoinu jako zákonného platidla v Salvadoru.
Nicméně se Bitcoin potýkal s problémy, kdy v květnu roku 2021 čínská vláda oznámila, že finanční subjekty nesmějí nabízet žádné produkty související s kryptoměnami. Vyhlídka na budoucí regulaci také vyvolala na trhu obavy, poté co předseda komise SEC Gary Gensler vyjádřil názor, že by se zákony na ochranu investorů měly vztahovat i na kryptoměnové burzy.
Pravděpodobně nejhorší událostí související s Bitcoinem v roce 2021 bylo oznámení na Twitteru od samotného příznivce Bitcoinu Elona Muska, že Tesla ukončí platby v Bitcoinech kvůli negativnímu dopadu těžby na životní prostředí. V den, kdy Musk tuto informaci zveřejnil na Twitteru, se Bitcoin během několika hodin propadl o 13 %.
Od Muskova tweetu se zdá, že kauzy týkající se Číny, regulace ze strany vlády Spojených států a obecně spekulace ustupují z povědomí veřejnosti. Ekologické obavy kolem těžby bitcoinů jsou však jedinou skutečností, které se nelze zcela vyhnout.
Nová éra, těžba a udržitelnost
Po uplynutí téměř jednoho roku se začíná ukazovat, že se situace kolem těžby bitcoinů začíná postupně měnit. A to by mohlo být dostačující k tomu, aby se Bitcoin vymanil z nedávného oslabení.
V čele tohoto konfliktu stojí těžaři bitcoinů a energetické společnosti po celém světě. Řada těžařů volí šetrnější zdroje energie kvůli jejich rostoucímu objemu, levnějším nákladům (což vede k vyšším ziskům) a dosažení cíle minimalizovat uhlíkovou stopu.
Některé z nejvýznamnějších milníků na cestě k vytouženému cíli v oblasti udržitelné energie byly dosaženy právě v tomto roce. Společnost Aspen Creek Digital, která se zabývá těžbou bitcoinů, nedávno zahájila provoz solární farmy o výkonu 10 megawattů v západním Coloradu.
Pro lepší představu, jeden megawatt je údajně schopen pohánět 267 těžebních počítačů na těžbu bitcoinů. Společnost rovněž plánuje výstavbu podobného zařízení v Texasu, které bude uvedeno do provozu v letošním roce. Solární panely na těchto farmách zajistí veškerou energii potřebnou k těžbě bitcoinu s minimálním dopadem na životní prostředí.
Projekt dokonce přilákal kryptoměnového evangelistu Mikea Novogratze a jeho společnost Galaxy Digital (TSX: GLXY), aby na místě zřídili vlastní těžební stroje. Je to jen jeden z příkladů rostoucího trendu mezi těžaři, kteří se snaží omezit náklady a zachovat si ziskovost. Ostatní těžařské firmy, které se zabývají těžbou bitcoinů, si uvědomují, že budoucnost bude závislá na obnovitelných zdrojích energie.
Jedna z nejinovativnějších těžebních operací bitcoinů probíhá pod vedením technologické společnosti Lancium v americkém Houstonu. Společnost provozuje dvě datová centra v západním Texasu, jež využívají solární a větrnou energii pro těžbu bitcoinů. Provoz centra se odlišuje tím, že je napojeno na elektrickou síť ve státě Lancium.
Texas disponuje velkým množstvím solární a větrné energie, a to v takové míře, že poptávka často nestačí pokrýt nabídku. Tato nevyváženost může vyvolat nerovnováhu v rámci celé energetické soustavy. Pro stabilizaci sítě je zapotřebí, aby v okamžiku, kdy je nabídka vysoká a poptávka nízká, existoval odběratel.
Přechod na zelenou energii
Ve výroční zprávě Bitcoin Mining Council z prosince roku 2021 se odhadovalo, že téměř 59 % těžby bitcoinů je poháněno obnovitelnými zdroji energie. Toto procento dosahovalo téměř 75 % před masivním odlivem těžařů bitcoinů využívajících vodní energii, kteří byli v roce 2021 z Číny vyhnáni.
Bitcoin se tak stává zelenější technologií. Není pochyb o tom, že aktuálně spotřebovává poměrně velké množství energie, ale současné trendy naznačují, že Bitcoin bude v budoucnu využívat čisté, obnovitelné zdroje energie.
Pokud se podaří změnit povědomí o spotřebě energie Bitcoinu, a zejména pokud se Elon Musk dokáže o tyto pozitivní trendy podělit stejně jako o ty negativní, mohlo by to stačit k odstranění argumentů o negativním dopadu těžby Bitcoinu na životní prostředí.
RJ Fulton
The Motley Fool