Platební neschopnost Spojených států je zažehnána. Americký prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se prakticky dohodli na zvýšení takzvaného dluhového stropu pro federální vládu. Součástí kompromisu je ale také zafixování některých vládních výdajů. To by podle části analytiků mohlo oslabit hospodářský růst USA.
Limit pro dluhový strop vládních institucí USA byl zvýšen a jeho další případné posouvání se má uskutečnit až na podzim příštího roku po amerických prezidentských volbách.
Dohodli se na tom dva hlavní vyjednavači z řad demokratů a republikánů, tedy současný americký prezident Joe Biden a republikánský předseda dolní komory Kongresu Kevin McCarthy.
Součástí dohody je ale také omezení růstu některých federálních výdajů.
Na stejné úrovni jako letos mají v příštím roce zůstat výdaje, které se netýkají obrany. Ty naopak budou moci v příštích dvou letech růst. Dojde také ke zpřísnění podmínek pro domácnosti, které od vlády dostávají potravinové lístky.
Ačkoli je oznámení o dosažení dohody finančními trhy vnímáno pozitivně, někteří analytici upozorňují, že zafixování části vládních výdajů může způsobit zpomalení růstu americké ekonomiky.
Jiní zase varují, že dohoda může vyvolat volatilitu na trhu s americkými vládními dluhopisy.
Republikáni ale argumentují, že výdajové škrty jsou nutné, aby nedošlo k dalšímu příliš rychlému růstu výdajů na takzvanou dluhovou službu.
Tedy plateb na úroky z dluhu federální vlády. Dluhová služba totiž představuje zcela prioritní mandatorní výdaj, který vláda musí uhradit vždy. Pokud by došlo k jeho nekontrolovatelnému růstu, stát by musel o to více omezovat jiné výdaje.
Zdroj: Singh, Sullivan – Reuters