Search
Close this search box.

Digitální libra by mohla být už za tři roky. Existovaly by ale limity na její držbu

Britská vláda a centrální banka Bank of England připouštějí relativně brzké spuštění digitální libry. Britové by jí však mohli držet jen omezené množství. Důvodem limitu je omezení rizika, vysvětluje vice guvernér britské centrální banky Jon Cunliffe.


Digitální libra by se mohla dostat do oběhu ve druhé polovině této dekády. To znamená, že Britové by svou národní měnou ve formě CBDC (Central Bank Digital Currency) mohli zaplatit už za tři roky, tedy v roce 2026.

V pondělí to prohlásila britská vláda s tím, že společně s Bank of England tlačí na přípravu projektu digitální libry tak, aby právě období mezi lety 2025 a 2030 bylo pro spuštění digitální libry reálné.

Jenže neznamená to, že každý Brit bude moci své peněžní zůstatky převést na digitální libru v neomezeném množství.

„Navrhujeme limit, který by se pohyboval od 10 do 20 tisíc liber na osobu. Byla by to rozumná hranice pro správné řízení rizika a podporu široké použitelnosti digitální libry,“ uvedl ve své řeči Jon Cunliffe, viceguvernér Bank of England.

Takový limit by znamenal, že asi tři čtvrtiny lidí by mohly svou mzdu dostávat právě v digitálních librách a současně držet zbytek svých peněžních zůstatků v běžných librách, a to na jednom účtu.

Zároveň by limit ve výši 20 tisíc liber umožnil téměř každému své dennodenní transakce obsluhovat pomocí digitální libry, upozornil Cunliffe.

Pokud by někdo inkasoval peněžní příjem v digitální libře nad rámec stanoveného limitu, automaticky by mu tyto peníze byly převedeny na běžné libry.

Snahy o zavedení digitálních forem jednotlivých měn se objevují v různých zemích. Na projektu digitálního eura pracuje také Evropská centrální banka.

Letos v květnu by se měl objevit návrh legislativy, která by vymezila základní rámec pro možnost zavedení eura v digitální formě.


Zdroj: Jones (Reuters)

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05