Tento týden přinese pro trhy významné události, včetně dat o zaměstnanosti a růstu HDP v USA. Dále klíčové finanční výsledky velkých technologických firem. Blížící se prezidentské volby v USA a nadcházející zasedání Federálního rezervního systému v listopadu zvyšují očekávání pokračující volatility na trzích. Pojďme se podívat na hlavní události týdne, které mohou mít na trhy významný vliv.
zdroj: shutterstock.com
Vývoj zaměstnanosti mimo zemědělský sektor v USA
Očekává se, že zpráva o zaměstnanosti, která bude zveřejněna v pátek, ukáže zpomalení růstu počtu pracovních míst v říjnu na přibližně 111 000 nových pracovních míst, což může odrážet vliv stávek ve velkých firmách jako Boeing a Hilton Hotels a také nedávných přírodních katastrof. Míra nezaměstnanosti se pravděpodobně udrží na 4,1 %.
Fed naznačil, že na listopadovém zasedání by mohlo dojít k dalšímu snížení úrokových sazeb, tentokrát o 25 bazických bodů, navazujícím na zářijové snížení o 50 bodů. Vývoj zaměstnanosti a další ekonomické ukazatele tohoto týdne ale mohou tento plán ovlivnit.
Kromě měsíční zprávy o zaměstnanosti budou pozorně sledovány úterní údaje JOLTS za září a čtvrteční data o žádostech o podporu v nezaměstnanosti, která mohou naznačit další vývoj na trhu práce.
Hrubý domácí produkt (HDP) a další klíčová data
V nadcházejícím týdnu se očekává také první odhad růstu HDP za třetí čtvrtletí, který by měl být zveřejněn ve středu. Ekonomové předpokládají, že růst HDP zůstane stabilní kolem 3 % meziročního tempa. Dalším sledovaným údajem bude čtvrteční zpráva o osobních příjmech a výdajích, kde se Fed zaměří na jádrový index cen PCE, což je jeho preferovaný ukazatel inflace.
Ekonomický kalendář zahrnuje i další zajímavá data, například říjnové výsledky spotřebitelské důvěry, podnikatelské nálady a nové zprávy o prodeji nemovitostí. Institut pro řízení dodávek rovněž zveřejní svůj říjnový index výrobní aktivity, který poskytne náhled na průmyslovou výkonnost.
Výsledky velkých technologických firem
Tento týden se budou na trzích ozývat významní hráči technologického sektoru. Výsledky oznámí několik společností z tzv. „velkolepé sedmičky“ technologických akcií. V úterý se očekávají výsledky od mateřské společnosti Google Alphabet, ve středu od Microsoftu a společnosti Meta Platforms (mateřská firma Facebooku) a ve čtvrtek pak od Apple a Amazonu.
Tyto společnosti mají obrovský vliv na trh, společně tvoří přibližně 23 % váhy indexu S&P 500. Jakákoli reakce na jejich výsledky může mít zásadní dopad na širší tržní indexy. Tesla, která již své výsledky zveřejnila, zaznamenala po nich výrazný růst akcií, když CEO Elon Musk oznámil, že očekává nárůst prodejů vozů o 20–30 % v příštím roce.
Růst volatility před prezidentskými volbami
Poslední celý týden na trzích před prezidentskými volbami 5. listopadu a před plánovaným rozhodnutím Fedu o sazbách přináší zvýšenou tržní nejistotu. Volby mezi republikánským kandidátem Donaldem Trumpem a demokratickou kandidátkou Kamalou Harrisovou jsou v průzkumech velmi vyrovnané, přičemž bývalý prezident Trump v posledních týdnech získává mírný náskok.
Podle analytiků z UBS Global Wealth Management by měli investoři počítat s větší tržní volatilitou, jak se volby blíží. Podle jejich zprávy zůstane nálada na trhu pravděpodobně napjatá.
Ceny ropy
Po víkendových izraelských odvetných akcích, které nenarušily ropnou infrastrukturu Íránu, se očekává, že ceny ropy v pondělí klesnou. Futures na ropu Brent a americkou ropu WTI se v minulém týdnu zvýšily o 4 % kvůli nejistotě kolem izraelské reakce a blížícím se americkým volbám.
Situaci na trhu s energiemi nyní ovlivňuje také očekávání ohledně stimulačních opatření v Číně. Analytici nicméně neočekávají, že by tato opatření měla zásadní dopad na poptávku po ropě.
ZDROJ: CNBC.COM, INVESTING.COM