Search
Close this search box.

Čínský jüan v čele ztrát v rámci asijských měn. Příčinou jsou sankce spojené s indexem spotřebitelských cen v USA 

Čínský jüan ve středu oslabil ze všech asijských měn nejvíce, a to po zveřejnění zprávy, že Spojené státy zvažují sankce proti Pekingu, aby zabránily invazi na Tchaj-wanu.  


Čínský jüan klesl o 0,7 % a přiblížil se dvouletému minimu, zatímco většina ostatních asijských měn byla pod tlakem silnějšího dolaru a sílícího očekávání razantnějšího zpřísnění měnové politiky ze strany Federálního rezervního systému. 

Tchajwanský dolar rovněž ztratil 0,7 %. Podle agentury Reuters vyplynulo, že Spojené státy zvažují uvalení sankcí na Čínu, aby ji odradily od invaze na Tchaj-wan, a zároveň Tchaj-pej tlačí Evropskou unii, aby postupovala obdobně. 

Přestože jsou jednání stále v počáteční fázi, hrozí, že případné nové sankce proti Číně by mohly výrazně zhoršit vztahy mezi Pekingem a Západem. Sankce proti Číně by byly katastrofální i pro mezinárodní obchod vzhledem k tomu, že tato země hraje klíčovou roli v dodavatelském řetězci pro řadu průmyslových odvětví. 

Napětí mezi USA a Čínou se letos vyostřilo poté, co několik amerických diplomatů navštívilo Tchaj-wan, o němž Peking tvrdí, že je součástí jeho území. Asijské měny v širším měřítku ustoupily do pozadí, neboť dolar po zveřejnění údajů o inflaci v USA vzrostl na téměř dvacetiletá maxima. 

Údaje o indexu spotřebitelských cen naznačily, že inflace v USA se neochlazuje tak rychle, jak se původně předpokládalo, což zvyšuje další nátlak na Fed, aby pokračoval ve zvyšování úrokových sazeb. 

Japonský jen patřil k nejhůře postiženým měnám v souvislosti s údaji o inflaci, a v úterý se propadl o více než 1 %, čímž se přiblížil 24letému minimu. Tato měna patří v letošním roce k nejhůře se vyvíjejícím asijským měnovým jednotkám v důsledku rostoucího výkyvu úrokových sazeb. 

Japonští ministři sice sdělili, že se budou snažit utlumit ztráty jenu, žádná konkrétní opatření však zatím přijata nebyla. Asijské měny letos prudce oslabily, neboť série zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu odsunula kapitál z rizikových trhů. 


Zdroj: investing.com 

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00