Druhá největší ekonomika světa vykazuje známky poměrně silného zpomalení. Dokladem je dramatické snížení tempa růstu příjmů vládního rozpočtu v červenci v porovnání s červnem. Jde o jeden z projevů krize, do které se dostal developerský sektor. Čínská centrální banka na aktuální vývoj zareagovala překvapivým snížením úrokových sazeb.
Čínské veřejné finance čelí problému. Fiskální příjmy v červenci meziročně vzrostly jen o 1,9 procenta, zatímco červnové tempo dosahovalo 5,6 procenta.
Na druhé straně se zpomalil pokles veřejných výdajů, a to z červnových meziročních 2,5 na červencových 0,8 procenta.
Vládní rozpočty tak směřují k poměrně velké nerovnováze, když za leden až červenec celkové rozpočtové příjmy čínské vlády činily 1,92 bilionu dolarů, avšak výdaje už 2,1 bilionu dolarů. Za prvních sedm měsíců tak čínská vláda hospodařila se schodkem 180 miliard dolarů.
Podle expertů jde o projev zpomalování růstu čínské ekonomiky. I kvůli tomu čínská centrální banka (People´s Bank of China – PBOC) nečekaně snížila jednoletou úrokovou sazbu s cílem podpořit úvěrovou aktivitu soukromého sektoru.
Pětiletá sazba zůstala beze změny, jelikož PBOC se obávají rizika přílišného oslabení čínského jüanu.
„Čína pravděpodobně vyhodnotila, že riziko oslabení jüanu je vysoké, a tak raději nechala pětiletou sazbu na stávajících 4,2 procenta,“ uvedl pro agenturu Reuters Masayuki Kichikawa, hlavní makroekonomický stratég společnosti Sumitomo Mitsui DS Asset Management.
Podle něho je pro čínské úřady stabilita domácí měny velmi důležitá.
Zdroj: Zhou, Westbrook – Reuters