Search
Close this search box.

Čína zvyšuje těžbu uhlí. Chce snížit svou závislost na dovozu energetických komodit

Objem vytěženého uhlí dosáhl v Číně za prvních osm měsíců letošního roku rekordní úrovně. Zvyšování produkce uhlí je v souladu se snahou Pekingu snižovat závislost na dovozu kritických energetických komodit, surovin a technologií.


Od ledna do konce srpna Čína vytěžila téměř tři miliardy tun uhlí, což je nejvíce v historii v daném období. Vyplývá to z údajů čínského Národního statistického úřadu, na který se odvolává agentura Reuters.

Produkce uhlí se tak meziročně zvýšila o 13 procent, respektive 332 milionů tun. Tempo růstu se sice v porovnání s loňským rokem snížilo téměř na polovinu, přesto to stačilo k překonání rekordního objemu těžby této strategické energetické komodity.

Pozoruhodné je, že těžba uhlí rostla rychleji než výroba elektrické energie v uhelných elektrárnách. Jinak řečeno, čínské elektrárny pálily uhlí pomaleji, než kolik jej bylo expedováno z uhelných dolů.

Čínská vláda tím sleduje cíl naplňování zásobníků uhlí a snižování závislosti země na dovozech energetických surovin ze zahraničí.

To se v době vrcholící energetické krize může hodit, neboť zvyšování energetické soběstačnosti může mimo jiné pomoci v boji proti inflaci.

A podle Národního statistického úřadu Čína od ledna do srpna skutečně dovezla méně uhlí než loni či předloni. Zatímco v roce 2019 dosáhly importy uhlí do Číny 220 milionů tun, loni to bylo už jen necelých 200 milionů, a letos za prvních osm měsíců jen 168 milionů tun.

Čína bude v nadcházejících měsících při výrobě elektřiny na uhlí spoléhat, neboť prudce klesá produkce elektrické energie ve vodních elektrárnách, které trpí nedostatkem vody.

Pokud sucho přetrvá, bude uhlí pro Čínu jedním z klíčových zdrojů, jenž jí pomůže zajistit dostatek elektřiny během této zimy.


Zdroj: Kemp, Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05