Čínské ministerstvo obchodu oznámilo, že bude kontrolovat export některých kovů, které jsou široce používanou surovinou v produkci polovodičů, tedy i počítačových čipů. Oficiálním důvodem je ochrana národní bezpečnosti a národních zájmů. Ve skutečnosti jde o odvetné opatření v reakci na podobný krok Spojených států, které se snaží Číně omezit dostupnost hich-tech.
Mezi kovy, jejichž vývoz chce Čína začít omezovat, patří germanium a galium a produkty z nich. Oba kovy se využívají při výrobě čipů a technologiích pro produkci energie z obnovitelných zdrojů.
Čína patří mezi přední světové těžaře těchto důležitých surovin. Na globální trh dodává kolem 80 procent z celkového zobchodovaného objemu galia.
V případě germania je podíl Číny asi 60procentní, jak uvedla agentura Reuters s odkazem na Evropskou asociaci kritických nerostných surovin (CRMA).
Čína tímto krokem reaguje na nové restrikce ze strany Spojených států na vývoz high-tech mikročipů právě do Číny. Opatření mají vstoupit v platnost od 1. srpna a konkrétně se budou vztahovat na osm produktů vyráběných z galia a šest z germania.
Vesměs se jedná o deriváty těchto poměrně vzácných kovů.
Každý, kdo bude chtít produkty z germania a galia z Číny vyvážet, bude muset zažádat o vývozní licenci a splnit řadu požadavků ze strany čínských úřadů. Ale i když licenci získá, nebude smět vyvézt větší objem produktů, než mu úřady povolí. Pokud vývozní kvótu překročí, vystavuje se riziku uvalení pokuty.
Zdroj: Patton, Nguyen, Burton – Reuters