Search
Close this search box.

Chevron začíná dodávat plyn, aby pomohl vyřešit energetickou krizi v Evropě 

Ropný gigant Chevron se zaměřuje na rozšíření svého byznysu se zkapalněným zemním plynem (LNG), aby tak pomohl zajistit energetické potřeby Evropy. Evropa čelí energetické krizi. Ceny zemního plynu a elektřiny prudce rostou, což je způsobeno zejména závislostí na ruském plynu. 


Rusko v reakci na sankce po invazi na Ukrajinu snížilo dodávky a donutilo Evropu, aby se ohlédla po jiných dodavatelích plynu. Chevron (CVX 0,54 %) se snaží tyto problémy vyřešit tím, že hledá řešení, jak rozšířit své kapacity v oblasti výroby zkapalněného zemního plynu a posílat více zásob do Evropy. To by mohlo ropné společnosti umožnit využít posilujícího trhu s LNG. 


LNG jako katalyzátor byznysu 

Chevron má významný podíl v oblasti zkapalněného zemního plynu. Vlastní několik zařízení na vývoz LNG po celém světě, včetně Gorgonu v Austrálii. Zaměřuje se na výrobu LNG pro asijský trh, neboť ten je v posledních letech velkým tahounem poptávky. 

Společnost však v reakci na rostoucí evropskou poptávku začala své obchodní aktivity měnit a rozšiřovat. Colin Parfitt, viceprezident společnosti Chevron sdělil ambice společnosti související s LNG v nedávném rozhovoru s agenturou Bloomberg: „Nyní se více zaměřujeme globálně, jelikož rozšiřujeme naše portfolio o aktiva, která se lépe hodí k uspokojení poptávky v Evropě.“   

Jedním ze způsobů, jak může Chevron dodávat plyn do Evropy, je prostřednictvím své distribuční divize. Koncem června podepsal Chevron dohody se dvěma developery projektů LNG v USA a snaží se tak dostat hojné zásoby plynu z této země na světové trhy. Chevron se navíc dohodl, že od společností Cheniere Energy (LNG 2,25 %) a Venture Global LNG nakoupí dohromady 2 miliony tun LNG ročně. 

Od roku 2026 začne odebírat dodávky LNG od Cheniere, přičemž smlouvy budou prodlouženy až do roku 2042. Smlouva se společností Venture Global mezitím zahrnuje dvě továrny, včetně jedné ve výstavbě. Tyto dohody umožní Chevronu v příštích letech dodávat LNG do zahraničí, přičemž část těchto dodávek bude zřejmě směřovat do Evropy. 


Plyn jako lukrativní komodita 

Investice do zkapalněného zemního plynu by se mu mohly v budoucnu velmi vyplatit. Například kontrakty na prodej LNG se společností Cheniere mu umožňují nakupovat plyn za cenu podle indexu Henry Hub (americká referenční hodnota zemního plynu) navýšenou o pevný likvidační poplatek.  

Chevron může následně tento plyn prodávat za ceny na světovém trhu. Rozdíl mezi těmito dvěma sazbami může být výrazný, vzhledem k daleko vyšším světovým cenám plynu, což společnosti Chevron umožňuje dosáhnout značného zisku z tohoto obchodování. 

Vzhledem k volatilitě cen plynu by Chevron mohl zmírnit výkyvy tím, že podepíše kupní smlouvy s evropskými odběrateli plynu, kteří odebírají plyn od společností Cheniere a Venture Global, aby si tak zajistil zisk, dokud jsou ceny atraktivní. 

Mezitím by investice do rozšíření těžby plynu a kapacity LNG mohly Chevronu přinést v budoucnu výrazné zisky, které by mu umožnily získat větší část dodavatelského řetězce zemního plynu, a zároveň profitovat z těžby a zkapalňování.  


Zajištění energetické soběstačnosti 

Evropa potřebuje diverzifikovat své dodávky zemního plynu od Ruska, aby zvýšila svou energetickou soběstačnost. Společnost Chevron chce evropskému kontinentu pomoci dosáhnout tohoto cíle, a proto se rozhodla navýšit své investice do výroby LNG.  

Tento počin by se mohl bohatě vyplatit, pokud by ceny plynu zůstaly na vysoké úrovni. To je pro Chevron velmi zajímavý způsob, jak se postavit energetické krizi v Evropě, neboť by mohl vydělat spoustu peněz tím, že by kontinentu mohl dodával více plynu, aby uspokojil jeho potřeby. 


Matthew DiLallo  
The Motley Fool  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Investiční příležitosti v roce 2025

Datum: 5. února

Čas: 18:00

Aktuálně

Proč úrokové sazby hypoték rostou, když se očekával pokles?

13. 1. 2025

|

1:13

Stalo se to jen dvakrát předtím — a způsobuje to nervozitu mezi investory do dluhopisů.

12. 1. 2025

|

22:32

Úrokové sazby hypotečních úvěrů měly podle očekávání klesnout, ale místo toho prudce stoupají. Zde je důvod.

11. 1. 2025

|

1:57

Dow zažívá nejhorší začátek roku od roku 2016, protože naděje na snížení sazeb Fedu pro rok 2025 slábnou.

11. 1. 2025

|

1:43

Proč byly americké akcie v pátek silně zasaženy, přestože byly zveřejněny skvělé údaje o pracovních místech

10. 1. 2025

|

23:06

Dow skončil téměř o 700 bodů níže, protože zpráva o zaměstnanosti vyvolala skok v výnosech státních dluhopisů.

10. 1. 2025

|

22:05

Nadcházející webinář:

Investiční příležitosti v roce 2025

Datum: 5. února

Čas: 18:00