Ceny rýže vzrostly na své nejvyšší hodnoty za téměř 12 let, poté co zákaz vývozu rýže z Indie a nepříznivé povětrnostní podmínky poškodily produkci a dodávky hlavního základního potravinového produktu v Asii, jak uvedla potravinová agentura OSN.
„Cena světových cen rýže je zvláště znepokojující,“ uvedl Qingfeng Zhang, výkonný ředitel z Asijské rozvojové banky, v rozhovoru pro CNBC.
„Zdá se, že je zřejmé, že volatilita cen potravin bude pokračovat v následujících měsících.“
Kromě Indie byla inflace potravin v Asii v tomto roce relativně mírná.
Nicméně souhra faktorů vyvolává obavy, že nedostatek zásob rýže by mohl znamenat návrat k celkovému zvýšení cen dalších potravinových komodit v Asii.
Mezi ně patří extrémní klima způsobené globálním oteplováním, spolu s nástupem jevu El Niño poprvé za sedm let, stažení Ruska z iniciativy pro obilí v Černém moři a protekcionistické potravinové politiky ve formě obchodních restrikcí.
El Niño je meteorologický jev způsobený oteplováním teplot vody v oblasti východního a středního rovníkového Tichého oceánu, který přináší nezvyklé povětrnostní podmínky, které způsobují celosvětové problémy.
Během vrcholu krize s cenami potravin v letech 2010-2012 odhadovala Asijská rozvojová banka, že nárůst mezinárodních cen potravin o 30 % v roce 2011 znamenal zvýšení cen potravin pro rozvojovou Asii o 10 % a snížení růstu hrubého domácího produktu o 0,6 procentního bodu pro některé země v regionu, které dovážejí potraviny.
ADB tehdy zdůraznila, jak vyšší ceny potravin snižují kupní sílu, a navrhla, že 10% nárůst domácích cen potravin v rozvojové Asii by mohl stáhnout 64,4 milionu lidí do chudoby na základě linie chudoby 1,25 dolaru denně. Znamenalo by to zvýšení míry chudoby z 27 % na 29 % během té doby.
Zdroj: CNBC.com