Search
Close this search box.

Ceny ropy se zotavují díky nečekanému poklesu zásob v USA 

Ve čtvrtek ceny ropy dále rostly poté, co dvoudenní rally vyvolalo pokles nabídky v USA, přičemž pozornost se nyní obrací k nadcházejícím údajům o čínské výrobě a k zasedání kartelu OPEC, které by potenciálně mohlo vést k dalšímu omezení dodávek. 


Ropa se během posledních dvou obchodních seancí zotavila z osmiměsíčního minima přibližně o 4 %, když hurikán v Mexickém zálivu způsobil přerušení dodávek ropy v USA. 

Ceny také podpořily zásoby ropy v USA, které se minulý týden nečekaně ztenčily, což rozptýlilo obavy z klesající krátkodobé poptávky.  

Zásoby ropy v USA se v týdnu do 23. září snížily o 215 000 barelů, přičemž zásoby benzinu poklesly výrazně více, než se očekávalo, a to až o 2,4 milionu barelů.  

Celkově rizikový sentiment podpořil i mimořádný nákup dluhopisů ze strany Bank of England, která se snažila stabilizovat místní finanční trhy po prudkých ztrátách. Dolar ustoupil z dvacetiletých maxim, čímž se zvýšil tlak na ceny ropy. 

Ve čtvrtek vzrostl kontrakt na ropu Brent obchodovaný v Londýně, který je celosvětovým benchmarkem, a to o 0,4 % na 88,10 USD za barel. Zatímco kontrakt na americkou ropu West Texas Intermediate se nezměnil a činil 82,19 USD za barel.  

Pozornost se nyní upíná k nadcházejícím datům o výrobní aktivitě v Číně, která budou zveřejněna v pátek. 

Očekává se, že data budou ukazovat trvalý pokles čínské průmyslové aktivity, což svědčí o omezené poptávce v zemi, která je největším světovým dovozcem ropy.  

Zasedání zemí vyvážejících ropu (OPEC), které se uskuteční následující týden, by mělo vést ke snížení produkce, aby se stabilizovala cena ropy.  

Analytici společnosti Oanda očekávají, že kartel sníží dodávky o 500 000 až 1 milion barelů denně. Obchodníci rovněž očekávají, že kartel bude jednat agresivněji poté, co jeho předchozí snížení dodávek o 100 000 barelů denně bylo vesměs považováno za symbolické.  

Předpokládá se, že tento krok posílí ceny ropy, které se pohybují v blízkosti ročních minim v důsledku rostoucích obav, že zpomalující se hospodářský růst výrazně sníží poptávku po ropě.  

Silný kurz dolaru rovněž silně ovlivnil ceny, neboť zdražil dovoz ropy. Ceny ropy však mohou ve čtvrtém kvartále zaznamenat prodloužené oživení, k čemuž přispěje zvýšená poptávka po topném oleji a další omezení dodávek ruské ropy.  


Zdroj: investing.com 

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00