V dosavadním průběhu letošního roku je britská libra nejvíce posilující měnou v rámci měn deseti nejvyspělejších zemí světa. A to v porovnání s americkým dolarem. Libra od začátku roku 2023 vůči dolaru zpevnila už o 3,5 procenta, od loňského září dokonce o 17 procent. Jenže libra se nemusí získané oblibě těšit příliš dlouho.
Britská libra už nemusí být z krátkodobého hlediska tak atraktivní jako doposud. S tímto tvrzením přišli experti německé Deutsche Bank.
Libra sice v posledním půlroce získávala zejména vůči americkému dolaru, jenže brzy jí může dojít energie.
Obzvláště poté, co Bank of Englad opět zvýšila své základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Za normálních okolností by takový „hike“ znamenal větší zájem o měnu, jejíž centrální banka sazby zvedla, nyní ale začíná převládat jiný faktor, který spíše zvyšuje riziko, že libra oslabí.
Mezi investory se totiž množí obavy, zda se britská ekonomika nedostane do až příliš hluboké recese, která by spanilou jízdu britské libry zastavila.
Velká Británie se totiž stále nemůže zbavit vysoké inflace, k čemuž přispívají i zvýšená inflační očekávání. Ta se podle agentury Reuters drží nad 10procentní úrovní.
„Musíme udržet směr, který jsme nastolili, abychom si byli jistí, že inflace skutečně začne klesat zpět ke dvouprocentnímu cíli,“ uvedl po čtvrtečním zvýšení sazeb guvernér Bank of England Andrew Bailey.
Podle centrálních bankéřů budou další kroky záviset na vývoji inflace. „Pokud bude nutné další zpřísňování měnové politiky, uděláme to,“ uvedla Bank of England.
Zdroj: Rovnick – Reuters, Milliken – Reuters