Ve středu 1. února guvernér americké centrální banky Jerome Powell oznámí rozhodnutí Federálního výboru pro operace na volném trhu o základních úrokových sazbách. Investoři se za několik posledních týdnů naladili tak, že zvýšení sazeb by mělo být ještě o něco mírnější než to poslední. Rostou tedy sázky na růst sazeb jen o čtvrt procentního bodu.
Ekonomická situace i výhled nejen ve Spojených státech se od loňského podzimu zlepšily.
Hlavní zásluhu na tom má pokles cen energetických komodit způsobený jednak nadprůměrně teplou zimou v Evropě, jednak svižnost, s jakou si Evropa hledá alternativní dodavatele především zemního plynu.
Zda tím definitivně polevily také inflační tlaky, ovšem není zcela jisté.
Zejména americký trh práce stále vysílá signály určitého přehřátí, což by mohlo být zdrojem inflačních tlaků i poté, co nákladový šok definitivně odezní.
Podle některých expertů je tedy riskantní se domnívat, že Federální rezervní systém, respektive jeho výbor (FOMC), jenž rozhoduje o nastavení měnověpolitických nástrojů, zvolní ve zvyšování úrokových sazeb.
Aktuální sazby (v intervalu 4,25 až 4,5 procenta) jsou stále pod cílovou hodnotou, která se nachází výše než 5 procent.
Navíc, jak bylo zmíněno, není jisté, že inflace kulminovala a že se nad ní podařilo zvítězit v klíčové bitvě, a že už ji čeká jen cesta dolů.
Pokud Federální rezervní systém bude pokračovat v nastoleném tempu, tedy zvýšení sazeb o půl procentního bodu, pravděpodobně to akciovým trhům příliš neublíží.
Jestliže však přijde mírnější růst, tedy o čtvrt procentního bodu, akcie dostanou nový impuls k dalšímu výraznému posilování. Jak to dopadne, na to si budeme muset počkat do středy.
Zdroj: Watts (Marketwatch.com), El-Erian (Bloomberg.com)