Search
Close this search box.

Blíží se konec roku a investoři vyhlížejí dárek v podobě Santa Claus rally. Přijde?

Konec letošního roku se ponese ve znamení čekání na Santa Claus rally jako mnoho let předtím. Finanční trhy se totiž stále nacházejí v poměrně velkém napětí a obavách z hospodářského vývoje v blízké budoucnosti. Proti akciím navíc hraje situace na dluhopisovém trhu, kdy vládní bondy nabízejí zajímavý a v porovnání s akciemi prakticky bezrizikový výnos.


„Santa Claus rally je letos zrušená. Akcie jsou vysoko a zisky firem budou spíše klesat,“ uvedl pro portál Marketwatch.com José Torres, ekonomický analytik společnosti Interactive Brokers.

„Sezónní tlaky, které tradičně způsobovaly Santa Claus rally v minulých letech, budou letos přetlačeny faktory, které hovoří proti růstu akcií v posledních dnech roku,“ dodal.

Za největší riziko letošního „nepříchodu“ Santa Clause na akciové trhy lze považovat další očekávané zvýšení základních úrokových sazeb Federálního rezervního systému.

Ten navíc bude o sazbách rozhodovat prakticky na začátku období, kdy Santa Claus rally obvykle nabývá na síle.

Růst sazeb Fedu totiž nahrává spíše investicím do dluhopisů, které jejich držitelům v současnost přinášejí zajímavější výnos než akcie, navíc mnohem bezpečnější.

Podle Johna Portera, šéfa investičního oddělení ve společnosti Newton Investment Management investoři budou mimořádně zvědaví na projev guvernéra Fed Jeromea Powella.

„Investoři mívají často tendenci až příliš vykládat slova, která byla lidmi z centrální banky vyřčena. Poslouchejte, co říkají, ne co vy byste si přáli, aby říkali. Zástupci Fedu budou tradičně bdělí a budou hlavně sledovat inflaci,“ dodal Porter.

Někteří experti ale věří, že Santa Claus rally přece jen v nějaké menší míře přijde. „Pokud se všichni budou soustředit na pozitivní sezónní signály, může se stát, že převáží nad fundamentálními faktory,“ řekl portálu Marketwatch.com David Lefkowitz z UBS Global Wealth Manatement.

Podle něho se tak Santa Claus rally může změnit v sebenaplňující se proroctví. „Trhy mají rády nakupování na konci roku, takže se to skutečně stát může,“ dodal.


Zdroj: Wang, Marketwatch.com

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00