Search
Close this search box.

Bitcoin a dosažení magické hranice 1 milionu dolarů. Kryptoměnoví experti tvrdí, že možné to je 

Někteří experti na kryptoměny se shodují na tom, že za necelých deset let by Bitcon mohl mít hodnotu v řádu milionů dolarů. Má však tato predikce reálný podklad?  


Pokaždé, když Bitcoin (BTC 0,45 %) vykazuje známky života, investory začne vrtat hlavou, jakou hodnotu by tato kryptoměna mohla mít v dlouhodobém horizontu. V začátcích se zdálo, že Bitcoin nemá žádnou fundamentální hodnotu.  

Prvním dosud zaznamenaným nákupem hmotné položky při platbě digitálními měnami byla objednávka dvou velkých kusů italské pizzy, a to v květnu roku 2010 za 10 000 bitcoinů. V roce 2013 se Bitcoin vyšplhal na 1 000 dolarů, a v roce 2017 se jeho cena zastavila těsně pod hranicí 20 000 dolarů. V listopadu loňského roku se hodnota Bitcoinu vyšvihla na zhruba 68 800 dolarů.    

Při dnešní ceně kolem 21 000 dolarů utratil tehdy Laszlo Hanyecz za tyto pizzy v přepočtu 212 milionů dolarů. Pokud se tedy hodnota této kryptoměny za 12 let znásobila více než 10 milionkrát, mohlo by se zřejmě předpokládat, že během následujících deseti let bude její hodnota dosahovat milionových hodnot. 


Řada odborníků a investorů fandí Bitcoinu 

Dosažení magické hranice 1 milionu dolarů do roku 2030 je vcelku odvážnou predikcí. Přesně takovou předpověď pronesl před čtyřmi měsíci bývalý generální ředitel kryptoměnové platformy BitMEX Arthur Hays. Obdobný odhad si stanovila i známá investorka Cathie Woodová. 

Sériový podnikatel Anthony Pompliano na pódiu na kryptoměnové konferenci prohlásil, že Bitcoin by mohl v nejbližší budoucnosti dosáhnout hodnoty 500 000 nebo 1 milionů dolarů, ale cokoli nad tuto hranici by znamenalo společenský kolaps a totální zhroucení amerického dolaru. 

Začátkem června předseda společnosti MicroStrategy (MSTR 11,71 %) Michael Saylor v rozhovoru pro CNBC podpořil své býčí prognózy: „Nebude to na nule. Pokud nepůjde Bitcoin na nulu, půjde na milion, protože je očividně lepší než zlato ve všech aspektech, kterými chce zlato být.“  

Je ovšem faktem, že všichni tito zastánci Bitcoinu mají na trhu s bitcoiny výraznou finanční zainteresovanost. Pokud by Bitcoin skutečně dosáhnul hodnoty 1 milionu dolarů, současná zásoba zhruba 130 000 Bitcoinů se zvýší z 2,8 miliardy dolarů na 130 miliard dolarů. Díky tomu by se společnost MicroStrategy stala vysoce ceněnou finanční skupinou s hotovostními rezervami srovnatelnými s konkurenty v softwarovém sektoru, jako je Microsoft a Alphabet.  

Na druhou stranu, pokud by se tito bitcoinoví nadšenci s jejich predikcemi mýlí, a Bitcoin by nikdy nenahradil zlato jako standardní držitel dlouhodobé hodnoty, mohli by přijít o každý cent z obrovských investic, které dosud do Bitcoinu učinili. Takovou chybu si nikdo nepřeje, zejména v průmyslu, kde vám dobrá reputace přináší více klientů a partnerů. 


Co by se mohlo pokazit? 

Regulační orgány a vlády po celém světě stále řeší, jak s těmito novými digitálními aktivy zacházet. Některé z nich mohou totiž zavést přehnaně přísné rámcové podmínky pro obchodování, transakce a vlastnictví kryptoměn, a to včetně Bitcoinu.  

Pokud jde o narušení trhu se zlatem, má Bitcoin rozhodně náskok před konkurencí v oblasti kryptoměn, avšak budoucnost lze obtížně odhadnout. Další digitální peníze by mohly přijít s lepší technologií, bezpečnějšími transakcemi a dalšími unikátními funkcemi.  

Nadšenci do Bitcoinu, jako jsou Michael Saylor nebo Arthur Hays, tedy reálně mohou o všechno přijít. Nicméně kryptoměny tu mezi námi zůstanou, a existují pádné důvody k tomu, že Bitcoin bude i nadále představovat stavební kámen rozvíjejícího se trhu s kryptoměnami. 

Během této fáze bude zcela jistě docházet k výkyvům a současná krypt zima může trvat dokonce i roky, stejně jako ta předchozí. Po zvážení všech faktorů, je však dobrým nápadem mít určité procento Bitcoinu ve svém dlouhodobém investičním portfoliu. 


Anders Bylund 
The Motley Fool 

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00