Search
Close this search box.

Argentinci se kvůli přežití uchýlili na skládky odpadků. Pociťují daň ze stoprocentní inflace 

Argentinci, kteří se letos potýkají se stoprocentní inflací, se snaží přežít. Recyklují odpadky ze skládek, a řadí se do barterových spolků, kde si navzájem směňují své předměty. 


Jihoamerická země letos zaznamenala nejprudší nárůst cen od období hyperinflace kolem roku 1990, což je extrémní případ i ve světovém měřítku, které se snaží zkrotit inflaci vyvolanou ruskou invazí na Ukrajinu. 

„Můj příjem už nestačí,“ řekl Sergio Omar, který tráví 12 hodin denně prohledáváním tun odpadu na skládce v Lujanu. Skládka se nachází asi 65 kilometrů od hlavního města Buenos Aires, kde Omar hledá plasty a kovy, které následně prodává. 

Jednačtyřicetiletý Omar uvedl, že náklady na potraviny v uplynulých měsících vzrostly natolik, že je obtížné uživit jeho rodinu s pěti dětmi. Podle něj na skládku přichází stále více dělníků, kteří v rámci boje o přežití shánějí zboží, které by mohli prodat. 

„Přichází sem hodně lidí, neboť je tu velká krize,“ vysvětlil, že prodejem recyklovatelného odpadu si může vydělat 2000 až 6000 pesos (13 až 40 dolarů) denně.  

Agentura Reuters spatřila muže a ženy, kteří na skládce hledali použitelné oblečení, a dokonce i potraviny.

Lidé se brodili mezi haldami odpadků, kde plyn uvolňující se z rozkládajícího se odpadu vytvářel náhlé požáry. Na skládce bylo spousta krys, divokých psů a mrchožravých ptáků. 

Před sto lety byla Argentina jednou z nejbohatších zemí světa. V posledních letech však prochází jednou hospodářskou krizí za druhou a snaží se udržet inflaci na uzdě. 

Od 90. let 20. století ceny rostou rychlým tempem, přičemž stávající problémy způsobené tištěním peněz a zvyšování cen ze strany podniků jsou nyní umocněny celosvětovým růstem nákladů na hnojiva určená pro zemědělství.  

Míra chudoby v první polovině roku 2022 přesáhla 36 % a extrémní míra chudoby vzrostla na 8,8 %, což představuje přibližně 2,6 milionu lidí.  

V roce 2001, během jedné z nejhorších hospodářských krizí v Argentině, založila Sandra Contrerasová Lujan Barter Club.

Ten se nyní opět rozjíždí, neboť Argentinci, kteří nedokážou držet krok s cenami, se snaží směňovat takové předměty, jako je staré oblečení, za pytel mouky nebo těstoviny. 

„Lidé sem přicházejí velmi zoufalí, jejich platy nestačí, situace se den ode dne zhoršuje, “ dodává Contrerasová s tím, že lidé se do fronty staví každé ráno, a netrpělivě vyčkávají až se otevře barterový klub.  


Zdroj: investing.com  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05