Search
Close this search box.

Argentinci se kvůli přežití uchýlili na skládky odpadků. Pociťují daň ze stoprocentní inflace 

Argentinci, kteří se letos potýkají se stoprocentní inflací, se snaží přežít. Recyklují odpadky ze skládek, a řadí se do barterových spolků, kde si navzájem směňují své předměty. 


Jihoamerická země letos zaznamenala nejprudší nárůst cen od období hyperinflace kolem roku 1990, což je extrémní případ i ve světovém měřítku, které se snaží zkrotit inflaci vyvolanou ruskou invazí na Ukrajinu. 

„Můj příjem už nestačí,“ řekl Sergio Omar, který tráví 12 hodin denně prohledáváním tun odpadu na skládce v Lujanu. Skládka se nachází asi 65 kilometrů od hlavního města Buenos Aires, kde Omar hledá plasty a kovy, které následně prodává. 

Jednačtyřicetiletý Omar uvedl, že náklady na potraviny v uplynulých měsících vzrostly natolik, že je obtížné uživit jeho rodinu s pěti dětmi. Podle něj na skládku přichází stále více dělníků, kteří v rámci boje o přežití shánějí zboží, které by mohli prodat. 

„Přichází sem hodně lidí, neboť je tu velká krize,“ vysvětlil, že prodejem recyklovatelného odpadu si může vydělat 2000 až 6000 pesos (13 až 40 dolarů) denně.  

Agentura Reuters spatřila muže a ženy, kteří na skládce hledali použitelné oblečení, a dokonce i potraviny.

Lidé se brodili mezi haldami odpadků, kde plyn uvolňující se z rozkládajícího se odpadu vytvářel náhlé požáry. Na skládce bylo spousta krys, divokých psů a mrchožravých ptáků. 

Před sto lety byla Argentina jednou z nejbohatších zemí světa. V posledních letech však prochází jednou hospodářskou krizí za druhou a snaží se udržet inflaci na uzdě. 

Od 90. let 20. století ceny rostou rychlým tempem, přičemž stávající problémy způsobené tištěním peněz a zvyšování cen ze strany podniků jsou nyní umocněny celosvětovým růstem nákladů na hnojiva určená pro zemědělství.  

Míra chudoby v první polovině roku 2022 přesáhla 36 % a extrémní míra chudoby vzrostla na 8,8 %, což představuje přibližně 2,6 milionu lidí.  

V roce 2001, během jedné z nejhorších hospodářských krizí v Argentině, založila Sandra Contrerasová Lujan Barter Club.

Ten se nyní opět rozjíždí, neboť Argentinci, kteří nedokážou držet krok s cenami, se snaží směňovat takové předměty, jako je staré oblečení, za pytel mouky nebo těstoviny. 

„Lidé sem přicházejí velmi zoufalí, jejich platy nestačí, situace se den ode dne zhoršuje, “ dodává Contrerasová s tím, že lidé se do fronty staví každé ráno, a netrpělivě vyčkávají až se otevře barterový klub.  


Zdroj: investing.com  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Tradiční portfólia v netradičních časech

Datum: 2 července, 2025

Čas: 18:00

Aktuálně

Technologické společnosti vedou seznam dvouciferných zisků v červnu pro akcie v S&P 500.

20. 6. 2025

|

18:19

Jeho SPACy přinesly investorům ztráty v miliardách. Připravuje se na další pokus.

20. 6. 2025

|

16:06

Akcie CarMax vzrostly v důsledku toho, že Trumpovy cla zvyšují poptávku po ojetých automobilech.

20. 6. 2025

|

15:15

Ekonomický kalendář: Hlavní ukazatele a tovární data uzavřou týdenní zprávy

20. 6. 2025

|

14:25

Futures na akcie posilují poté, co zpráva naznačuje, že Írán je ochoten jednat o omezeních obohacování.

20. 6. 2025

|

14:05

S&P 500 přečká krizi mezi Izraelem a Íránem. Zůstaňte investováni, říká Citi.

20. 6. 2025

|

13:05

Nadcházející webinář:

Tradiční portfólia v netradičních časech

Datum: 2 července, 2025

Čas: 18:00