Nový roku je tu necelý měsíc a technologický gigant se dostává na titulní stránky novin zleva i zprava. Apple se totiž potýká se sníženým hodnocením ceny svých akcií, čelí požadovaným zásadním změnám ve své politice App Store a připravuje se na potenciální antimonopolní žalobu. To vše se děje v době, kdy se Apple chystá uvést na trh nový produkt Vision Pro za 3 499 dolarů.
zdroj: shutterstock.com
Zpomalení prodejů v Číně
Čína je třetím největším trhem společnosti Apple. V roce 2023 vygenerovala 72,6 miliardy dolarů, Severní Amerika, největší trh společnosti Apple, vygenerovala 162,6 miliardy dolarů a Evropa 94,3 miliardy dolarů. To vše způsobuje, že zprávy o zpomalení prodeje iPhonů v Číně jsou možná nejhorší zprávou pro společnost Apple. Podle společnosti Counterpoint Research ovládal výrobce iPhonů ve třetím čtvrtletí roku 2023 15 % čínského trhu. To bylo o něco lepší než 14 % společnosti Huawei, ale za 16 % společnosti Vivo a 19 % společnosti Oppo.
Analytici společností Barclays, Piper Sandler a Redburn Atlantic poukázali na tento region jako na potenciální problém pro Apple, přičemž Tim Long z Barclays uvedl, že firma zaznamenala špatné údaje o iPhonu 15 z Číny. Dodal také, že nepředpokládá žádné funkce nebo vylepšení, které by učinily iPhone 16 pro spotřebitele přesvědčivějším. James Cordwell ze společnosti Redburn Atlantic ve své poznámce z 10. ledna rovněž upozornil na Čínu a uvedl, že se nadále obává o konkurenční postavení společnosti Apple v této zemi. Harsh Kumar a Robert Aguanno ze společnosti Piper Sandler uvedli, že zhoršující se makroprostředí v Číně by mohlo ovlivnit podnikání společnosti Apple v oblasti telefonů. „V našem výhledu zdůrazňujeme, že Čína je klíčovým faktorem, který ovlivní prodeje v příštím roce,“ uvedl Aguanno.
Antimonopolní obavy a změny v App Storu
Apple se také potýká se zprávami, že ministerstvo spravedlnosti se chystá podat na společnost antimonopolní žalobu. Kritici již dlouho vyzývají antimonopolní úřady, aby podnikly kroky proti společnosti Apple za zavedení zásad, které brání uživatelům v přístupu k aplikacím z obchodů s aplikacemi třetích stran nebo brání výrobcům zařízení a aplikací používat některé funkce iPhonu, jako je například technologie mobilních plateb. EU se rovněž snaží přimět společnost Apple, aby uvolnila omezení svého obchodu App Store, včetně povolení obchodů s aplikacemi třetích stran. Společnost také stanovila nová pravidla pro App Store v USA, která vývojářům umožňují inzerovat odkazy třetích stran pro nákupy aplikací mimo App Store. Společnost Apple si bude z těchto prodejů stále účtovat provizi, ale sníží její výši z 15 % nebo 30 % na 12 % nebo 27 %. Podle deníku New York Times by ministerstvo mohlo žalobu podat již v březnu.
Vision Pro jako sázka na (ne)jistotu
Nová souprava Vision Pro AR/VR společnosti Apple, která se na trh se uvede 2. února, je velkou sázkou na nejistotu, jelikož se Apple snaží vstoupit na zcela nový trh. S počáteční cenou 3 499 dolarů nedosáhne Vision Pro takových objemů prodeje jako iPhone. A přestože podle prvních zpráv jsou předobjednávky vyprodány, není zaručeno, že zájem o nový produkt zůstane tak vysoký.
„První údaje o prodeji po uvedení přístroje na trh jsou pro nás povzbudivé, ale stále jsme opatrní, pokud jde o dlouhodobé vyhlídky,“ řekl Aguanno. „Na to je ještě příliš brzy.“
Přesto zůstávají dlouhodobé vyhlídky společnosti Apple podle analytiků slibné. Analytik společnosti Bank of America Wamsi Mohan uvedl, že je do značné míry přesvědčen o tom, že Apple bude v příštích letech pokračovat v růstu. „Primárně jde o generativní umělou inteligenci v iPhonech,“ řekl. „Myslíme si, že to bude hlavní katalyzátor.“ Mohan dále dodal, že podle jeho názoru bude mít Vision Pro dlouhodobý potenciál na poli hardwaru i služeb.
ZDROJ: YAHOOFINANCE.COM