Inflace ve Spojených státech je na ústupu. V prosinci se index spotřebitelských cen meziročně zvýšil o 6,5 procenta, což bylo o 0,6 procentního bodu méně než v listopadu. Meziměsíčně ceny dokonce o 0,1 procenta snížily. Americký dolar na poměrně pozitivní zprávy zareagoval oslabením. Investoři totiž cítí ve vzduchu zvolnění tempa, jakým Federální rezervní systém bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.
Americký dolar se po aktuálních údajích o inflaci v USA propadl vůči euru o 0,83 procenta na 1,0845 dolarů za euro.
To je nejnižší úroveň za posledních devět měsíců. Vůči koši měn pak kurz dolaru oslabil o 0,815 procenta na nejnižší hladinu od začátku loňského června.
Na vině jsou paradoxně pozitivní zprávy o vývoji inflace v USA v prosinci loňského roku. Ta totiž poměrně výrazně klesla. To je ale pro dolar do jisté míry špatnou zprávou.
Výrazně se totiž snížila pravděpodobnost, že by Federální rezervní systém na svém nejbližším měnověpolitickém zasedání zvýšil úrokové sazby opět o půl procentního bodu.
Podle agentury Reuters se pravděpodobnost takového kroku podle investorů snížila na 3,8 procenta. Ještě v polovině týdne to bylo více než 23 procent.
Trh prý s více než 96 procentní pravděpodobností odhaduje, že Fed na přelomu ledna a února zvýší svou základní úrokovou sazbu jen o čtvrt procentního bodu.
Dolar oslaboval i vůči dalším měnám. V porovnání s japonským jenem ztratil asi 2,5 procenta, když kurz jenu klesl na 129,18 jenu za dolar. Libra vůči dolaru zpevnila o 0,6 procenta na 1,22195 dolaru za libru.
Zdroj: Mutikani, Mccrank – Reuters