Dolar v pondělí během kolísavého průběhu obchodování posílil vůči většině měn před klíčovými údaji, které by měly prokázat, že inflace v USA v meziročním srovnání v listopadu klesla.
Od svého vrcholu na konci září oslabil dolarový index o více než 8 %, přičemž se předpokládá, že s nižšími výnosy aktiv, jako jsou státní dluhopisy, bude atraktivita dolaru klesat, neboť Fed bude zvolňovat tempo růstu.
V odpoledních hodinách vzrostl dolar vůči japonské měně o 0,8 % na 137,71 jenu. Vůči švýcarskému franku také stoupl, a to o 0,2 % na 0,9348 franku, a postupoval podobně vůči australskému a novozélandskému dolaru, které klesly o 0,7 %, resp. 0,5 %.
Euro vůči dolaru zůstalo beze změny a obchodovalo se na úrovni 1,0535 USD. Jednotná evropská měna si ve čtvrtém kvartálu připsala téměř 8 %, přičemž investoři předtím vsadili na to, že Evropská centrální banka se bude držet kurzu agresivního zvyšování úrokových sazeb.
Údaje o vývoji spotřebitelské inflace za listopad budou zveřejněny v úterý a očekává se, že inflace, která nezahrnuje ceny potravin a energií, meziročně vzroste o 6,1 % (v říjnu to bylo 6,3 %).
„Slabší dolar je signálem, že trh pozoruje nižší inflaci a vnímá to, co říká Powell. Fed zmírňuje tempo zvyšování sazeb, a trh si to uvědomil,“ uvedl Joe Perry, hlavní analytik ze City Index.
Tento týden je také jedním z nejnáročnějších z hlediska makroekonomických ukazatelů, neboť se konají poslední zasedání čtyř hlavních centrálních bank ke konci roku 2022.
Tento týden zveřejní svá rozhodnutí ohledně úrokových sazeb tyto banky: Fed, ECB, Bank of England a Švýcarská národní banka.
Zdroj: tradingview.com