Dolar během čtvrtečního obchodování oslaboval. Jeho kurs tlačily dolů čerstvé údaje o inflaci a počtech žádostí o dávky v nezaměstnanosti. Investoři se navíc utvrzují v očekávání, že Federální rezervní systém na svém zářijovém zasedání ponechá úrokové sazby beze změny.
Americký dolar během čtvrtečního obchodování ztrácel asi půl procenta vůči koši světových měn. V porovnání s eurem oslabil o 0,6 procenta na kurs 1,104 dolaru za jedno euro.
Tento vývoj se může jevit překvapující, ovšem po prozkoumání detailu příčin je vlastně logický.
Za poklesem dolaru stojí čerstvá data o inflaci a nezaměstnanosti, respektive počtu nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti.
Spotřebitelské ceny v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,2 procenta.
Roční míra inflace pak dosáhla 3,2 procenta, což bylo o dvě desetiny procentního bodu více než v červnu. Přestože roční tempo růstu cen v USA v červenci zrychlilo, nejednalo se o nečekaný vývoj.
Zároveň se v uplynulém týdnu zvýšil počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti. Jde o signál z pracovního trhu, který naznačuje, že se americká ekonomika ochlazuje.
To jen utvrdilo investory a analytiky v přesvědčení, že Federální rezervní systém na svém zářijovém zasedání nezmění úrokové sazby. Jak náznak ekonomického ochlazení, tak pauza ve zvyšování úrokových sazeb jsou zprávy, na jejichž základě investoři nyní hledají jiné měny, do kterých by mohli převést své krátkodobé pozice.
Americký dolar totiž v současné době nedisponuje potřebným potenciálem pro zhodnocování.
Zdroj – Dreyfuss – Reuters