Search
Close this search box.

Americký dolar po zářijové inflaci zpevnil vůči euru i jenu. Pak ale mezi investory převládl strach

Spotřebitelské ceny v USA v září vzrostly více než se čekalo. To zpočátku způsobilo posilování amerického dolaru vůči ostatním významným měnám, následně však přišla korekce. Roste totiž riziko, že americké hospodářství projde delší a možná hlubší recesí kvůli pokračující tvrdé měnové restrikci, jejímž cílem je inflaci rychle zkrotit.


Americký dolar se vůči japonskému jenu dostal na nejvyšší úrovně za posledních 32 let. Dolar se krátce po zveřejnění dat o americké inflaci v září krátce obchodoval za bezmála 148 jenů.

Později však americká měna své zpevnění korigovala na 147,25 dolaru za japonský jen. Dolar tak vůči jenu zpevnil o 0,2 procenta.

Na dvoutýdenní minimum se vůči dolaru dostalo také euro. To se obchodovalo v kursu 0,9773 dolaru za euro. Investoři takto reagovali na aktuální data o vývoji spotřebitelských cen v USA.

Meziměsíční míra inflace se totiž zvýšila na 0,4 ze srpnových 0,1 procenta. Tržní konsensus přitom byl, že ceny v USA v září meziměsíčně stoupnou jen o 0,2 procenta. Meziroční inflace tak v září činila 8,2 procenta, což bylo téměř stejně jako v srpnu.

„Inflace zůstala vysoko přestože se některé faktory vyvíjely příznivě. Ceny energií a ojetých vozidel se v září meziměsíčně snížily o více než jedno procento,“ uvedl pro agenturu Reuters Brian Westbury, hlavní ekonom společnosti FT Advisors.

Kvůli poměrně vysoké zářijové inflaci se pravděpodobnost, že Federální rezervní systém zvýší v příštím měsíci své základní úrokové sazby o jeden procentní bod, zvýšila na 13,4 procenta.

Většinově však převládá názor, že Fed i nadále bude pokračovat ve zvyšování sazeb o 0,75 procentního bodu. Obavy investorů, že restrikce bude ještě přísnější, nakonec způsobila zmíněnou korekci kursu amerického dolaru vůči ostatním měnám.


Zdroj: Chavez-Dreufuss, Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05