Zdá se, že řada indikátorů, které v dosavadním průběhu roku stimulovaly Wall Street k růstu, se nyní ukazují být spíše neutrální povahy. To může v kombinaci s rostoucími výnosy vládních dluhopisů způsobit, že akcie na newyorské burze budou nyní více podléhat výkyvům podle nálad investorů. Rizikem je také vývoj čínské ekonomiky, která se potýká s krizí developerského sektoru.
Někteří investoři se nyní soustředí na sledování takzvaných protichůdných indikátorů, na základě kterých se snaží odhadnout, zda je u konkrétních akcií vhodný okamžik k nákupu či prodeji.
Na začátku tohoto roku ještě na trzích převládala medvědí nálada, která se postupně začala měnit v býčí. A to mimo jiné pod vlivem zcela brutálního výprodeje v roce 2022, který vytvořil poměrně příznivé podmínky pro nákupní příkazy.
Jenže v posledních týdnech se nad akciovými trhy začíná smrákat, zejména v důsledku vzrůstajícího riziko recese americké ekonomiky.
V uplynulých dnech se však vystupňovala rizika v ekonomice čínské, která čelí zřejmě obří krizi v developerském sektoru. Ačkoli s čínská vláda i čínská centrální banka snaží přijmout opatření, která mají tomuto odvětví ulehčit, zatím není vůbec jisté, kam až se stihla krize rozšířit.
V příštích týdnech bude pod drobnohledem investorů počínání americké centrální banky. Zatím existuje poměrně silné přesvědčení, že červencové zvýšení úrokových sazeb bylo na delší dobu poslední, což je z hlediska vývoje akciových trhů příznivé. Jenže vše bude záviset na příštím vývoji inflace v USA.
Pokud se potvrdí, že inflace dál solidně klesá ke dvouprocentnímu cíli, je pravděpodobné, že úrokové sazby již výše nepůjdou. A samozřejmě i naopak.
Trh také bude sledovat pravidelné setkání centrálních bankéřů v americkém městečku Jackson Hole, které se letos uskuteční už v posledních dnech srpna. Šéf Fedu Jerome Powell zde bude mít svůj projev 25. srpna.
Zdroj: Randall – Reuters