Konec obchodního týdne přinesl na akciové burze v New Yorku smíšené výsledky. Zatímco indexy Dow Jones a S&P 500 zpevnily, technologický Nasdaq zakončil týden mírným poklesem. Někteří investoři zřejmě zareagovali na další indikátory, podle kterých je recese americké ekonomiky za rohem.
O pátečním obchodování na Wall Street by se dalo říci, že skončilo faktickou stagnací. Na jedné straně akcie nepatrně zpevnily – Dow Jonesův index si připsal zanedbatelných 0,01 procenta a hlavní index S&P 500 0,03 procenta -, na straně druhé investoři byli svědky oslabení technologického indexu Nasdaq o poměrně mírných 0,22 procenta.
Růst dvou ze tří indexů zařídily především akcie společností Procter & Gamble nebo Chevron, které v obou případech přidaly více než jedno procento.
„Vývoj Dow Jonesova indexu naznačuje, že dochází k určitým proměnám v titulech, kterým investoři dávají přednost. Nyní silněji rostou společnosti ve zdravotnickém a finančním sektoru, už nejde jen o rally taženou technologickými firmami,“ uvedl pro agenturu Reuters Jake Dollarhide, výkonný ředitel společnosti Longbow Asset Management.
Ruku v ruce s pokračujícím růstem nejen amerických akcií ale přišly i špatné zprávy. Podle jednoho z hlavních ukazatelů nálady ve firmách je totiž hospodářská recese Spojených států doslova za rohem.
Conference Board Leading Economic Index totiž v červnu opět klesl, a to na 106,1 bodu, což představuje pokles 15 měsíců v řadě.
To představuje vůbec nejdelší nepřetržitý pokles od finanční krize v letech 2008 a 2009. Pokles indexu byl navíc větší, než očekávali analytici oslovení agenturou Reuters. „Červnová data naznačují, že ekonomická aktivita v USA bude klesat i v dalších měsících,“ uvedla pro Reuters Justyna Zabinska-La Monica, senior analytička Conference Board, který hodnotu zmíněného indexu pravidelně zveřejňuje.
Podle ní je velmi pravděpodobné, že Spojené státy budou čelit hospodářské recesi v prvním čtvrtletí příštího roku.
Zdroj: Randewich, Riddle – Reuters