Search
Close this search box.

Amazon se pokouší proniknout do herního průmyslu. Vyplatí se nyní koupit jeho akcie?  

Herní vývojář Electronic Arts (EA -1,94 %) byl téměř po celý rok 2022 v centru spekulací o možnosti jeho akvizice. Tento gigant s obratem 35 miliard dolarů je autorem nejpopulárnějších her na světě, jako jsou FIFA, Madden NFL a Battlefield. 


Ekonomičtí komentátoři se zamýšleli nad možností, že by Electronic Arts mohli odkoupit několik velkých firem, včetně společností Walt Disney a Apple. 

Avšak minulý pátek se ve švédských médiích zveřejnila zpráva, že gigant v oblasti e-commerce Amazon (AMZN -0,73 %) je odhodlán předložit cenovou nabídku, což zapříčinilo, že cena akcií Electronic Arts v průběhu předobchodní fáze vzrostla až o 14 %. 

Tuto informaci následně zpochybnila zpravodajská stanice CNBC, která se věnuje ekonomickému dění. Co by ale taková akvizice pro Amazon teoreticky znamenala? V následujících odstavcích se podíváme na to, proč je výhodné akcie Amazonu nakoupit bez ohledu na to, zda jsou tyto spekulace pravdivé, nebo ne. 


Amazon a herní průmysl 

Většina počítačových hráčů jistě zná platformu Twitch, která umožňuje uživatelům živě streamovat své herní relace a vydělávat tak na svém publiku. Odhaduje se, že ji měsíčně navštíví 140 milionů aktivních uživatelů, a je rovněž vlastněna Amazonem. 

Předplatitelé služby Amazon Prime mají navíc bezplatný přístup ke službě Prime Gaming, která svým členům nabízí digitální poukázky. Ty mohou zahrnovat jak počítačové hry, které si mohou předplatitelé Prime stáhnout, tak herní aktualizace oblíbených titulů, jako je Battlefield, které hráčům umožňují vylepšovat jejich herní charaktery a profily. 

Všechny hry od Electronic Arts si již můžete zakoupit prostřednictvím Amazonu, neboť na doméně Amazon.com má tento koncern svůj dedikovaný herní e-shop. To ve výsledku znamená, že Amazon již z tohoto partnerství generuje tržby, a to bez provozní zátěže plynoucí z vlastnictví dané společnosti. 

Je poněkud záhadné, jak by mohl Amazon z této akvizice dále těžit, ačkoli není žádným tajemstvím, že Amazon již agresivně expanduje do nových sektorů. Existují zde však potenciální synergie. Například jeho cloudová platforma Amazon Web Services (AWS) je významným partnerem prestižního závodu Formule 1, kterému pomáhá navrhovat sportovní vozy a oslovovat potenciální fanoušky. 

Electronic Arts je oficiálním vývojářem závodní hry Formule 1, což by mohlo Amazonu pomoci vybudovat si mnohem užší vazbu ve prospěch tohoto populárního závodu. Ale například společnost Microsoft v současné době se snaží uzavřít velkolepou akvizici herního studia Activision Blizzard v hodnotě 68,7 miliardy dolarů, která stále čeká na schválení regulačními orgány. 

Tato dohoda je očividnější, jelikož Microsoft sám vyrábí herní konzoli Xbox a experimentuje s novou online platformou nazývanou Xbox Cloud Gaming. Platforma nabízí uživatelům přístup k jejich oblíbeným hrám z cloudu, čímž odpadá nutnost nepřetržitého stahování nových aktualizací.   


Diverzita je hlavní doménou Amazonu 

Amazon má aktuálně tržní hodnotu ve výši 1,3 bilionu dolarů. Ačkoli sektor e-commerce tvoří více než 80 % jeho tržeb, společnost má dominantní postavení v několika dalších odvětvích.  

Platforma AWS je předním světovým poskytovatelem služeb pro správu cloudového prostředí. Má rovněž dynamicky se rozvíjející reklamní segment a jeho streamovací platforma Prime nedávno investovala 1 miliardu dolarů do vývoje nového seriálu Pána prstenů.  

Kromě toho vlastní 18% podíl ve firmě Rivian Automotive, která vyrábí elektromobily. Proto je Amazon neustále zmiňován v souvislosti s případnými akvizicemi. Začátkem letošního roku se Wall Street zabýval myšlenkou, že by Amazon mohl odkoupit poskytovatele fitness vybavení Peloton Interactive.  

K tomu historicky nikdy nedošlo, ale minulý týden společnosti Peleton a Amazon oznámily navázání oboustranně prospěšného partnerství. Je proto pravděpodobné, že by mohl Amazon odkoupit EA? V této fázi se ukazuje, že spíše ne. Ale pokud by k tomu došlo, nebylo by na tom nic překvapujícího.  


Akcie Amazonu jako dlouhodobá investice 

Pojďme se na chvíli soustředit na celkový obraz. V prvním roce svého působení na burze (1997) dosáhla společnost Amazon obratu 147 milionů dolarů. V roce 2022 se předpokládá, že tato částka dosáhne 522 miliard dolarů, což představuje dechberoucí 38% roční míru růstu za 25 let. 

Experimentování v nových odvětvích může někdy vést k nesnázím. Ve druhém čtvrtletí roku 2022 Amazon prodělal ve všech svých činnostech 2 miliardy dolarů, především proto, že jeho podíl ve výrobci elektronických vozidel Rivian podstatně oslabil a uštědřil Amazonu škodu ve výši 3,9 miliardy dolarů. 

Bylo by zřejmě napínavé sledovat, jak Amazon zázračně převezme Electronic Arts, ale rozhodně to není předpokladem pro to, abyste nyní vlastnili jeho akcie. Investorům by se nákup mohl vyplatit tak jako tak, zejména s investičním horizontem mezi pěti až deseti lety. 


Anthony Di Pizio  
The Motley Fool  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Santa Claus Rally: Fenomén vánočního růstu na trzích

Datum: 6. listopadu

Čas: 18:00

Aktuálně

Podcast: Tito lidé ovlivňují trhy — a vaše peníze

18. 10. 2024

|

0:38

Seznamte se s autorem a ekonomickým komentátorem generace Z, který vymyslel pojem „vibecession“.

17. 10. 2024

|

23:57

Finanční ředitel Netflixu očekává, že v roce 2025 dojde k růstu příjmů až o 13 %, což by mělo dosáhnout celkového objemu až 44 miliard dolarů.

17. 10. 2024

|

23:23

Akcie Nvidie nastavily jeden rekord, ale nedosáhly na další.

17. 10. 2024

|

23:13

Taranty Donalda Trumpa: Tyto státy by byly nejvíce zasaženy navrhovanými dovozními daněmi.

17. 10. 2024

|

22:55

Zisky Netflix: Zisk a tržby streamovacího giganta ve třetím čtvrtletí překonaly odhady.

17. 10. 2024

|

22:26

Nadcházející webinář:

Santa Claus Rally: Fenomén vánočního růstu na trzích

Datum: 6. listopadu

Čas: 18:00