Mateřská společnost Googlu (Alphabet) (NASDAQ: GOOGL) oznámila chystané štěpení akcií v poměru 20:1 a nyní ji začíná následovat i Amazon. Ačkoli štěpení akcií má jen minimální vliv na vlastnictví společnosti (s výjimkou psychologických efektů, pokud investoři spatří nižší cenu akcií), přesto tato zpráva zaujala spoustu novinových titulků.
Podstatně větší část aktualit od Googlu byla pohřbena nadcházejícím štěpením akcií. Společnost Alphabet se rozhodla nakoupit za 5,4 miliardy dolarů kybernetickou platformu Mandiant (NASDAQ: MNDT), kterou začlení do svého segmentu Google Cloud. Vzhledem k neustále rostoucím nákladům na kybernetickou kriminalitu je to opravdu velká událost.
Kybernetické útoky a její negativní dopady
Akvizice společnosti Mandiant byla pro Alphabet poměrně jednoduchou záležitostí. Technologický gigant, který na konci roku 2021 vykázal téměř 140 miliard dolarů v hotovosti a krátkodobých investicích, byla tato akvizice jen drobnou investicí.
Ale proč ze všech možných firem, které by mohl Alphabet získat a přidat do svého segmentu Google Cloud, zvolil právě Mandiant? Investice do kybernetické bezpečnosti dává rozhodně smysl. Četnost případů kybernetické kriminality neustále roste. Podle organizace Identity Theft Resource Center bylo v roce 2021 zaznamenáno o 23 % více případů zneužití dat než v předchozím roce.
Průměrné náklady podniku, který utrpí kybernetický útok, se rovněž výrazně zvýšily. Podle výroční zprávy IBM Cost of a Data Breach 2021 se celosvětové průměrné náklady na incident spojený s únikem dat loni zvýšily o 10 % na 4,24 milionu dolarů. V USA činily průměrné náklady na jeden incident neuvěřitelných 9,05 milionu dolarů.
Služba Google Cloud často prosazuje přísné zabezpečení jako jednu ze svých hlavních priorit, neboť konkuruje dalším silným hráčům na poli veřejných cloudů, jako je Microsoft Azure nebo Amazon AWS. Zapojení Mandiantu by mohlo být klíčovým rozlišovacím prvkem. Mandiant byl dříve známý jako FireEye, který loni v říjnu prošel rebrandingem poté, co prodal své služby společnosti McAfee Enterprise, která se zabývá kybernetickou bezpečností.
Pod názvem Mandiant se nadále skrývá cloudová předplatitelská platforma, která uživatelům pomáhá automatizovat bezpečnostní vyšetřování potenciálních útoků a mapovat bezpečnostní síť organizace s cílem najít slabá místa. Ve čtvrtém kvartálu roku 2021 tvořily polovinu příjmů společnosti Mandiant předplatné a profesionální služby, které zákazníkům pomáhají vyšetřovat útoky a posilovat tak obranu.
Google Cloud a upgrade
Vedení společnosti Mandiant uvedlo, že v roce 2022 očekává růst tržeb o 15 % na 555 milionů USD. Jedná se však zjevně o dlouhodobou sázku, a to nejen z finančního hlediska. Google Cloud a Mandiant plánují vytvořit tzv. „komplexní sadu bezpečnostních operací“ pro uživatele cloudové platformy.
I přesto, že Mandiant zdaleka nepatří k největším firmám v oboru kybernetické bezpečnosti, nepůjde o bezvýznamný přírůstek. V loňském roce dosáhl Google Cloud celkových tržeb ve výši 19,2 miliardy dolarů, což by znamenalo, že tržby Mandiantu by v letošním roce mohly dosáhnout 2,5 % v segmentu veřejných cloudů.
V době, kdy se kybernetická bezpečnost rychle stává hlavní prioritou, podniká Google závažné kroky k posílení svých bezpečnostních mechanismů. To by se mohlo v následujících letech opravdu vyplatit, jelikož podniky začínají přesouvat své procesy do cloudu, ale zároveň potřebují nové bezpečnostní nástroje, aby tyto procesy ochránily před těmi, kdo mají nekalé úmysly.
Nicholas Rossolillo
The Motley Fool