Burzy v Evropě zakončily minulý týden mírným růstem, zatímco na opačné straně Atlantiku docházelo k výprodejům. Akciové trhy se po vypuknutí války na Ukrajině chovají podobně, jako když před téměř 14 lety svět zachvátila panika v důsledku finanční krize.
Uplynulý týden se na akciových trzích nesl ve znamení pokračující nervozity, která byla vystupňována, a je stále živena, ruskou vojenskou agresí na Ukrajině proměnivší se v otevřený válečný konflikt. Burzy však projevily určitou snahu si na probíhající válku „zvyknout”, přestože přicházely zprávy o tom, že z Ruska se stahuje jedna významná západní firma za druhou.
Rozsahem reakce trhů na aktuální vývoj situace na východě Evropy včetně postupující ekonomické izolace Ruska se však současná nálada na akciových burzách nedá srovnat s vývojem během finanční krize z let 2008 a 2009. Přestože volatilita trhů tuto čtrnáct let starou událost připomíná.
Podle všeho dnes trhy s daleko větší obavou vyhlížejí blížící se zasedání Výboru pro operace na otevřeném trhu (FOMC) při americké centrální bance. To je naplánováno na 15. a 16. března a je prakticky jisté, Výbor rozhodne o zvýšení základní úrokové sazby a, definitivně tak skončí éra levných peněz. Právě přebytek likvidity na trzích v minulosti vedl k takřka setrvalému růstu akciových trhů nejen v USA.
Faktem nicméně je, že válka na Ukrajině přispívá ke zvyšování inflačních tlaků i k růstu inflačních očekávání pro příští měsíce. To by mohlo vést k dalšímu zpřísňování měnové politiky, a tedy k vyvstávání dalších otazníků, kam se finanční trhy budou vyvíjet. Historie nám však napovídá, že růst úrokových sazeb na akcie působí negativně jen z krátkodobého hlediska a dlouhodobě dochází jen k přeskupení zájmu investorů o konkrétní tituly. Daleko více bude záležet na fundamentech jednotlivých firem obchodovaných na burze, což nakonec způsobí znovuobnovení takzvané „býčí” nálady na trzích.
Levisohn,
Barron´s.com