Search
Close this search box.

Akcie za sebou mají „krvavý“ týden. Připravte se na kolísání, upozorňují experti

Akciové trhy budou v nejbližších týdnech podléhat dopadům měnové politiky centrálních bank, zejména Fedu. A také očekáváním, která se v této souvislosti vytvoří. Dá se totiž očekávat, že měnová politika bude v těchto dnech mnohem více kopírovat vývoj aktuální inflace než její střednědobý výhled.


Investoři by se měli připravit na větší volatilitu akciových trhů. Myslí si to experti jako Tim Courtney, hlavní investiční stratég společnosti Exencial Wealth Advisors. „Nemyslím si, že se nezbytně (Fed) snaží snížit inflaci skrze zničení cen akcií a dluhopisů, ale má to ten efekt,“ uvedl Courtney v rozhovoru pro expertní web Marketwatch.com.

Upozornil, že americké akcie za poslední týden dramaticky propadly, když index S&P 500 ztratily téměř pět procent a technologický Nasdaq dokonce 5,5 procenta. Investoři do svých kalkulací zahrnuli zvýšená očekávání růstu základních úrokových sazeb americké centrální banky.

Zatímco před zveřejněním inflačních čísel za srpen se očekávalo zvýšení o 0,5 až 0,75 procentního bodu, nyní se stále častěji skloňuje zvýšení i o celý procentní bod.

Akciové trhy budou v následujících týdnech a možná i měsících mnohem citlivější na jakákoli data, která se budou týkat vývoje cenové hladiny. Je totiž zjevné, že Fed bude mnohem více reagovat na aktuální vývoj inflace než na její střednědobý výhled.

Nejen Fed, ale prakticky všechny centrální banky ve standardních tržních ekonomikách, v současné době bojují o zmírnění inflačních očekávání. A tak se budou snažit investory na základě aktuální inflace přesvědčit, že extrémní růst cen nebudou tolerovat.

„Je obtížné odhadnout, jak razantně se Fed bude snažit dostat inflaci pod kontrolu. Jedna věc je ale jistá: aby to mělo efekt, bude to muset vyvolat větší ztrátu na akciích a dluhopisech, než se dosud předpokládalo,“ uvedl pro Marketwatch.com William Dudley, bývalý prezident newyorské pobočky Fedu.


Zdroj: Wang, Marketwatch.com

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00