Search
Close this search box.

Akcie XPeng: Jak si vedou za poslední kvartál?   

Červený elektromobil značky Xpeng na výstavě v Šanghaji. Akcie Xpeng a výsledky hospodaření
Zdroj: shutterstock.com

Čínský výrobce elektromobilů XPeng (XPEV) nedávno zveřejnil výsledky za druhé čtvrtletí. Investory bohužel nepotěšil. Akcie XPeng po zveřejnění výsledků hospodaření oslabily o 10 %.


Investoři si všimli některých ukazatelů týkajících se dodávek, hrubé marže, vývoje vozů a zjistili, že růst automobilky se zpomaluje. Investoři si všimli některých ukazatelů týkajících se dodávek a aktuálního vývoje vozidel. Zjistili, že růst automobilky se zpomaluje.


Enormní tržby s menším zádrhelem

Tržby společnosti XPeng se oproti předchozímu kvartálu zvýšily o 97 % na 1,1 miliardy dolarů.

Tento výrazný růst by za normálních okolností investory velmi potěšil, nicméně enormní nárůst je doprovázen menším zádrhelem.  

Důvodem je skutečnost, že XPeng nestihl zahájit prodej svého sedanu P5, který měl být spuštěn ve druhém kvartále roku 2021.

Automobilka zahájila prodej tohoto modelu až teprve v září, proto tržby za druhé čtvrtletí loňského roku nezahrnují žádné příjmy.


Přísná čínská politika 

Stejně jako prodeje se i dodávky ve druhém čtvrtletí téměř zdvojnásobily na 34 422 vozů. To se na první dojem zdá být působivé. Nicméně tržby nezahrnují tržby sedanu P5, který se v předchozím čtvrtletí neprodával.

Při pohledu na průběžné dodávky automobilů na trh není situace zdaleka tak růžová. Na vině je přísná čínská politika a restrikce, kvůli které musela společnost XPeng částečně pozastavit výrobu. 

„Naše dodávky si ve druhém čtvrtletí udržely silnou dynamiku růstu. I přes nepříznivé okolnosti způsobené opětovným výskytem koronaviru v některých oblastech Číny,“ uvedl generální ředitel He Xiaopeng v tiskové zprávě.  


Ztráty a nárůst režijních nákladů

Čistá ztráta automobily XPeng se v tomto čtvrtletí prohloubila na 403 milionů dolarů.

Jedním z problémů je nárůst výdajů. Prodejní, režijní a administrativní náklady vzrostly ve sledovaném čtvrtletí o 62 % na částku ve výši 248 milionů USD.  


Rostoucí náklady na výrobu autobaterie 

Čínská automobilka se pokusila kompenzovat část rostoucích nákladů, a to zvýšením cen vozidel začátkem tohoto roku. Nicméně se zdá, že dočasné navýšení cen není dostačující.

„Mezikvartální pokles byl způsoben zejména zvýšením nákladů na výrobu baterií. Ty byly částečně kompenzovány nárůstem tržeb v důsledku úpravy prodejních cen,“ uvedl Dennis Lu, viceprezident společnosti XPeng.


Pokles objemu dodávaných vozidel

Vedení dále uvedlo, že se objem dodávek ve třetím čtvrtletí bude pohybovat mezi 29 000 a 31 000 kusy. Což představuje meziroční nárůst o pouhých 17 %.  


Výpadky v dodavatelském řetězci

Zdaleka ne všechny kvartální výsledky byly špatné. Přesto by investoři měli být opatrní, než začnou investovat do akcie XPeng.

Sektor elektromobilů nyní trpí výpadky v dodavatelském řetězci a rostoucími náklady.

Problémy ve společnosti XPeng dále zhoršují přísná omezení v Číně. Důsledek se již projevil na výsledcích hospodaření a celkových dodávkách vozidel. 


Zdroj: The Motley Fool

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05