Potíže, které se před dvěma týdny objevily v americkém bankovním sektoru, se stále negativně podepisují na akciích bankovních domů. Výprodejům v pátek čelily akcie německé Deutsche Bank, která se během finanční krize v letech 2008 a 2009 ocitla na pokraji krachu. Investoři hledají bezpečnější přístav pro své peníze, a tím akcie bank v této době rozhodně nejsou.
Investoři se v neklidné době začínají obracet k osvědčené strategii, a sice kupovat akcie společností, které řadu let táhly celý trh vzhůru.
Není proto náhodou, že pět největších společností na newyorské burze podle tržní kapitalizace vykázaly nárůst své hodnoty o 4,5 až 12 procent od doby, kdy se objevily první zprávy o potížích kalifornské Silicon Valley Bank.
Jde o společnosti Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon a Nvidia. Technologičtí giganti se nyní stávají jakousi jistotou, na kterou investoři opět začali sázet.
„Investoři to vnímají tak, že technologické firmy se nyní ocitají v mnohem lepší kondici a jeví se v mnohem lepším světle, když procházíme obdobím zvýšené nejistoty na trzích,“ uvedl pro agenturu Reuters Keith Lerner, jeden z investičních stratégů společnosti Trust Advisory Services.
Jenže aktuální růst technologických firem nemusí nést jen pozitiva. Je třeba si uvědomit, že jde jen o poměrně malou část celého trhu, respektive indexu S&P 500.
Trh jako celek tak klesá o něco méně, než kdyby se pesimismus promítal napříč všemi tituly, respektive sektory.
Zároveň existuje riziko, že když se nálada investorů otočí i v případě technologických firem, trh spadne dolů mnohem prudčeji, než by tomu bylo při postupném oslabování.
Trh se tak může snadno rozkolísat a opět připomenout dění během finanční krize v letech 2008 a 2009.
Zdroj: Krauskopf (Reuters)