Nebuďte jedním z těch investorů, kteří sami sebe sabotují tím, že prodávají své akcie během ekonomické recese. A to je právě důvod, proč se z dlouhodobého hlediska snižuje výkonnost vašeho investičního portfolia. Zároveň si tak můžete protiřečit, pokud zvolíte strategii „nakoupit a držet“, ale v průběhu recese budete odprodávat.
Není snadné udržet emoce na uzdě, ale recept k ziskovosti je jednoduchý: zachovejte klid, pokud přijde recese, mějte na paměti, že se trh vždycky vzpamatuje a snažte se odstranit emoce. Tím tak připravíte sami sebe i vaše investiční portfolio přečkat náročná období a nepřipravíte se o budoucí výnosy.
Pojďme si uvést 4 důvody, proč byste právě měli držet investice během recese:
Důvod č.1: Emocionální reakce mohou být nákladné
Ekonomické recese a neočekávané krachy na trhu vyvolávají strach a paniku. Na základě toho jsou naše rozhodnutí poháněna emocemi a finální investiční rozhodnutí nejsou obvykle nejlepší.
To je zcela přirozená reakce, ale pokud se rozhodujete na základě emocí, pravděpodobně to může vést k nežádoucím výsledkům.
Existují výzkumy, které analyzovaly alokaci portfolií v rámci jednotlivých ekonomických cyklů a došly k závěru, že cykly jsou přirozenou součástí ekonomiky a investoři běžně zažívají volatilní období.
Špatné zprávy jistě nastanou v určitém okamžiku a neměly by negativně ovlivňovat naše investiční strategii a rozhodnutí.
Vaše strategie by měla být založena na základě objektivních pozorování a sledování chování trhu. Jedině tak můžete racionálně investovat a jasně se rozhodovat na základě vlastního úsudku.
Důvod č.2: Je to jen dočasné
Recese a turbulence jsou obvykle dočasné a dokonce i ty nejhorší ekonomické krize se dokázaly vymanit z toho nejhoršího a zotavit se. Samotný akciový index S&P 500 dokázal investorům poskytovat kladné výnosy po dobu 10 až 15 let.
Pokud budete trpěliví a budete se připravovat na medvědí trhy, vaše investiční portfolio se časem zotaví. Většina zajímavých investičních příležitostí se obvykle objeví po nejhorších dnech na trhu, takže máte velmi úzký časový horizont, abyste takovou příležitost dokázali zachytit.
Určitě se shodneme na tom, že nikdo nechce nakupovat, pokud jsou aktuální ceny vysoko a zároveň nikdo nechce prodávat, pokud se ceny nacházejí příliš nízko. Nejen, že byste měli své investice držet, zcela jistě můžete využít příležitosti k nákupu, pokud vám to váš finanční plán umožňuje.
Důvod č.3: Během recese může dokonce portfolio růst
Vyčkávání na oživení ekonomiky není zrovna nejzábavnější činností. Naštěstí se v minulosti ukázalo, že trh během recese může růst. Takže ani nemusíte vyčkávat až se ekonomika zotaví.
Recese zaručuje volatilitu na akciovém trhu a s velkou pravděpodobností nastanou dny, kdy vaše portfolio ztratí na hodnotě. Například loňský rok je toho jasným příkladem.
Hlavní akciové indexy v prvním čtvrtletí prudce klesly z důvodu pandemie, která ohrožovala světovou ekonomiku. Na druhou stranu pokud byste měli v průběhu pandemie zainvestováno do některých biotechnologických společností, které vyvíjejí vakcíny, mohli jste profitovat.
Důvod č.4: Dividendové investice, které generují příjem
Je známo, že některá aktiva prokazují kladné výnosy a to i přesto, že trh klesá směrem dolů. Většina dividendových akcií nadále zasílají akcionářům čtvrtletní šeky v podobě dividend.
Mnoho lidí mají ve svém investičním portfoliu také dluhopisy. Dobře vyvážené portfolio, které má procentuální zastoupení dluhopisů může produkovat zajímavé výnosy.
Chcete se dozvědět jak limitovat rizika?
Zaregistrujte se ZDARMA na nadcházející webinář JAK LIMITOVAT RIZIKA A MAXIMALIZOVAT VÝNOS. Buďte o krok blíže k finanční nezávislosti!