Akcie americké farmaceutické skupiny Pfizer se dostaly na rekordní úroveň převyšující 48 dolarů. Nejen Pfizer za to „vděčí“ pokračujícímu šíření delta varianty viru SARS-CoV-2 ve Spojených státech. Investoři totiž věří, že byznys s očkovacími látkami proti koronaviru tu zůstane i po pandemii.
Akcie farmaceutické společnosti Pfizer zažívají v posledních šesti měsících nebývalý boom. Jejich hodnota od poloviny února vzrostla o více než třetinu a v první polovině tohoto obchodního týdne dokonce vystoupaly na rekordní úrovně. Dostaly se dokonce výše než v dubnu 1999, kdy byly na burze k mání za 47,44 dolaru. Aktuální historické maximum je asi o 80 centů vyšší.
„Myslím, že (Pfizer) konečně sklízí uznání a kredit za vakcínu, kterou vyvinul. Zatímco dosud investoři s přínosem vakcíny byznysu farmaceutických firem zacházeli jako s jednorázovým vylepšením jejich finanční pozice, nyní si uvědomují, že jde spíše o dlouhodobý byznys,“ uvedl pro agenturu Reuters Jeff Jonas, portfoilo manažer v investiční společnosti Gabelli Funds, která rovněž akcie Pfizeru vlastní.
Atraktivita Pfizeru roste s tím, jak je víceméně jisté, že bude nutné nechat proti koronaviru přeočkovat přinejmenším nejvíce ohrožení skupiny populace. Navíc ještě zdaleka ne ve všech zemích světa očkování pokročilo natolik, aby se dalo říci, že pro výrobce vakcín byla vyčerpána všechna potenciální odbytiště.
Deník The Wall Street Journal navíc přinesl informaci, že Pfizer a BioNTech vyjednávají s indickou vládou o dodávkách 50 milionů dávek očkovací látky Comirnaty. To by mohlo být předzvěstí získání povolení od indických regulátorů pro uvedení vakcíny na indický trh. Společnosti Pfizer a BioNTech totiž zatím do Indie své vakcíny dodávat nemohou.
Krauskopf, Reuters
Roy, The Wall Street Journal