Po vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách se investoři zaměřují na dopady, které jeho administrativa může přinést pro dividendové akcie. Dividendové výnosy, klíčová složka portfolií mnoha investorů, mohou být značně ovlivněny změnami v daňové a hospodářské politice.
zdroj: shutterstock.com
Plán demokratické kandidátky Kamaly Harrisové zahrnoval čtyřnásobné zvýšení daně z odkupu akcií, což by mohlo omezit zpětné odkupy firem v indexu S&P 500. Trumpova administrativa však změny v této oblasti neplánuje. Firmy v tomto indexu použily za poslední rok téměř 65 % volného cash flow na zpětný odkup akcií. Tento stabilní trend může investory potěšit, jelikož preferují výplatu hotovosti prostřednictvím dividend nebo odkupu akcií.
Trumpovy plány také zahrnují možnost snížení daně z příjmu právnických osob z 21 % na 15 %, což by mohlo zvýšit čisté zisky firem. Ačkoli by tento krok na první pohled mohl vypadat méně významně pro dividendové investory, z dlouhodobého pohledu by zvýšení čistého zisku mohlo podpořit růst dividend. Společnosti v indexu S&P 500, které běžně vyplácejí dividendy, by v důsledku nižších daní mohly zvýšit výplatu dividend až o 7–8 %.
Daňová strategie Trumpovy administrativy je výhodná především pro firmy s převážně domácími aktivitami. Malé společnosti zaměřené na americký trh, například firmy z indexu Russell 2000, jsou dobrým příkladem těch, které mohou těžit z těchto daňových změn. Mezi příklady firem s atraktivním dividendovým výnosem patří například Camping World, Crescent Energy a Kodiak Gas Services.
Alternativní investiční možností mohou být burzovně obchodované fondy (ETF) zaměřené na dividendy malých firem, jako jsou WisdomTree U.S. SmallCap Dividend a ALPS O’Shares U.S. Small Cap Quality Dividend. Ačkoliv jejich dividendové výnosy nejsou příliš vysoké, nabízí snadný přístup k výnosům z dividendových akcií malých firem.
Společnosti s velkou tržní kapitalizací také nemusejí zůstat stranou. Mnohé z nich mohou z Trumpova daňového plánu také profitovat. Mezi takové firmy patří například Dollar General, Target, Conagra Brands nebo General Mills, které mají značné tržby z USA a nadprůměrné dividendové výnosy.
Do hledáčku investorů se mohou dostat i americké výrobní společnosti, jako jsou Caterpillar, Deere a Boeing. Ford Motor s vysokým 5% výnosem a speciálními dividendami v posledních letech představuje další příklad dividendového titulu s potenciálem, byť s jistými výzvami vzhledem k Trumpovým celním politikám a změnám v odvětví elektromobilů.
Celkově se zdá, že Trumpovy daňové politiky mohou být příležitostí k růstu pro dividendové akcie, zejména ty s orientací na americký trh.
ZDROJ: CNBC.COM, REUTERS.COM