Společnost Meta utrácí každé čtvrtletí miliardy dolarů na splnění vize CEO Marka Zuckerberga futuristické virtuální reality, kterou nazývá metaverzum. Přestože se společnost zavázala k tomu, aby splnila sen svého zakladatele, trh s virtuální realitou se zužuje.
Prodeje VR headsetů a brýlí s rozšířenou realitou (VR) v USA prudce klesly téměř o 40 % na 664 milionů dolarů v roce 2023, ke dni 25. listopadu, podle dat sdílených s CNBC výzkumnou firmou Circana.
Jedná se o mnohem strmější pokles než v předchozím roce, kdy prodeje zařízení AR a VR klesly o 2 % na 1,1 miliardy dolarů.
Dvouletý pokles zdůrazňuje neustálou výzvu, které čelí společnost Meta při přechodu ponořující technologie z oblasti omezeného herního trhu do hlavního proudu. Zatímco Zuckerberg při oznámení změny Facebooku na Meta koncem roku 2021 uvedl, že to pravděpodobně potrvá deset let, než dosáhnou miliardy uživatelů, mohl by začít předkládat optimističtější údaje, aby uspokojil skupinu akcionářů, která kritizuje značné a riskantní investice společnosti.
Dosud nebyl dosažen průlomový úspěch nebo klíčová aplikace, která by potvrdila Zuckerberga ve vizi.
Jednotka Reality Labs společnosti Meta, která vyvíjí technologie VR, ztratila ve třetím čtvrtletí 3,7 miliardy dolarů při tržbách 210 milionů dolarů.
Celkově tato divize od začátku roku 2022, krátce po přejmenování společnosti na Meta, ztratila přibližně 25 miliard dolarů.
V současné době je Meta lídrem na trhu s VR, a to zejména díky prodejům svých headsetů značky Quest, které tvoří převážnou část amerického trhu, uvedl Ben Arnold, analytik spotřební technologie ve společnosti Circana.
Společnost Sony letos vydala svůj headset druhé generace PlayStation VR2, ale podle Arnolda nezískala příliš velký podíl na trhu, částečně kvůli závislosti zařízení na herní konzoli PlayStation 5.
Společnost Sony nereagovala na žádost o komentář.
Zdroj: CNBC.com