Aplikace Temu, která se zaměřuje na prodej levného zboží zahraničním spotřebitelům, vstoupila v červenci na asijský trh. Podle analýzy se společnost Temu v Japonsku a Jižní Koreji delší dobu držela na vrcholu žebříčku nákupních aplikací a předběhla tak společnost Shein.
Za společností Temu stojí čínský technologický gigant PDD Holdings, který vlastní také čínskou aplikaci pro elektronické obchodování Pinduoduo. Čínský internetový prodejce se zaměřuje na prodej zboží vyrobeného v Číně. Za nízké ceny si zahraniční spotřebitelé mohou koupit vše od módy po výrobky do domácnosti. Podobně jako společnost Shein spoléhá na smluvní výrobce, většinou v Číně, kteří navrhují, vyrábějí a dodávají své výrobky za velmi nízké ceny.
Podle analýzy společnosti data.ai, kterou sdílela s televizí CNBC, Temu předstihla společnost Shein v Japonsku a Jižní Koreji, protože se v těchto lokalitách delší dobu drží na vrcholu žebříčku nákupních aplikací.
Od svého uvedení na japonský trh v červenci se „Temu podařilo získat první místo v denním počtu stažení nákupních aplikací pro iOS a Google Play v Japonsku 101 dní,“ uvedla společnost zabývající se analýzou a zpracováním dat o aplikacích. Pro srovnání, Shein strávil ve stejném období v Japonsku na vrcholu obou obchodů s aplikacemi pouhých 17 dní.
V Jižní Koreji dosáhla aplikace Temu 2 milionů stažení, a to přibližně za 88 dní. Shein potřebovala 382 dní, zatímco AliExpress potřeboval 366 dní, aby dosáhl stejného milníku.
Soupeření mezi Temu a Shein se rozšířilo i mimo oblast elektronického obchodování, a to do soudní síně. Společnost Shein v prosinci zažalovala Temu kvůli porušování duševního vlastnictví, zatímco Temu v červenci obvinila Shein z vyhrožování a nucení výrobců k exkluzivním dohodám. Nedávné dokumenty však ukázaly, že obě strany požádaly o ukončení vzájemných soudních sporů.
Společnost Temu vstoupila do Asie v červenci prostřednictvím Japonska a Jižní Koreje. Poté vstoupila 26. srpna na Filipíny a 8. září zahájila prodej v Malajsii. Během několika týdnů se čínská aplikace pro elektronické obchodování vyšvihla na přední příčky obchodů s aplikacemi a následně rychle expandovala do zemí, jako je Austrálie, Nový Zéland, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Španělsko a Velká Británie.
V červnu výbor Sněmovny reprezentantů USA uvedl, že společnosti Shein a Temu porušily zákon o dovozních clech tím, že dovážely zboží do USA, aniž by platily dovozní clo nebo podrobily zásilky kontrole z hlediska lidských práv.
Zdroj: CNBC.COM