V pondělí bylo oznámeno, že Čína plánuje do roku 2025 zvýšit svůj výpočetní výkon o 50 %, přičemž se snaží držet krok s USA v oblasti umělé inteligence a superpočítačových aplikací.
Druhá největší ekonomika světa chce dosáhnout výpočetní kapacity rovnající se 300 exaflops podle plánu šesti vládních oddělení, včetně vlivného regulátora kyberprostoru. To by znamenalo nárůst oproti současným 197 exaflops výpočetní síly země.
Exaflop, zkráceně EFLOP, představuje jednotku výpočetního výkonu.
Pro představu, jeden exaflop je ekvivalentem výpočetní síly dvou milionů běžných notebooků.
Čínská ministerstva uvedla, že zvýšená výpočetní síla bude potřebná pro podporu aplikací v různých odvětvích, včetně finančnictví a vzdělávání.
Rozšíření výpočetní síly je považováno za klíčové pro podporu rozvoje umělé inteligence, která vyžaduje pokročilé polovodiče pro zpracování obrovských datových objemů.
Technologie jako polovodiče a umělá inteligence se staly klíčovými bojišti v technologickém souboji mezi USA a Čínou.
„Čína si klade za cíl investovat do rozvoje své výpočetní síly, zejména do umělé inteligence, protože vidí, že její hlavní poskytovatelé cloudových služeb masově uvádějí na trh řešení umělé inteligence pro spotřebitele a podniky,“ uvedla Bassi.
V rámci svého snažení o zvýšení výpočetní síly chce Čína soustředit na oblasti jako je paměťové úložiště a sítě pro přenos dat, a plánuje také výstavbu více datových center.
Ta jsou nezbytná pro rozšiřování působnosti poskytovatelů cloudových služeb. Mnoho aplikací umělé inteligence je v současné době prodáváno prostřednictvím služeb cloudového výpočtu, jako jsou ty nabízené čínskými giganty jako Alibaba a Tencent.
Zdroj: CNBC.com