Přetrvávající napětí na trhu práce může být podle expertů i trhů důvodem pro další růst úrokových sazeb v USA. Na čerstvě zveřejněná data totiž americký dolar zareagoval apreciací vůči koši světových měn, a vystoupal tak na dvoutýdenní maximum. Americké hospodářství zkrátka i nadále vykazuje silnou odolnost vůči předešlým restriktivním krokům ze strany americké centrální banky.
Počet týdenních nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti se v USA snížil o 26 tisíc na sezónně očištěných 239 tisíc. Jde o největší pokles za posledních 20 měsíců. Analytici přitom očekávali, že týdenní počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti bude činit 265 tisíc.
Americký trh práce tak stále vykazuje poměrně silné známky přehřívání, což je jasný proinflační faktor. Příliš nízká nezaměstnanost totiž vede k neúměrnému růstu mezd, což se následně promítá do výrobních nákladů, ale i cen finální produkce.
Vedle toho americké ministerstvo obchodu zveřejnilo revidovaná data o růstu hrubého domácího produktu za první kvartál. Ten se podle nových údajů zvýšil o 2 procenta a nikoli o 1,3, jak bylo zmíněno v květnu.
Americký dolar na čerstvá data zareagoval posílením vůči koši světových měn, a to o 0,35 procenta. Dolar je tak nejsilnější za poslední dva týdny. Zveřejněné údaje o trhu práce i růstu americké ekonomiky totiž indikují, že hospodářství je velmi odolné vůči restriktivní měnové politice, což u řady investorů posílil očekávání dalšího růstu úrokových sazeb.
Zdroj: Mikolajczak – Reuters