Míra inflace ve Velké Británii je odolnější, než se původně očekávalo. Čerstvá data ukazují, že desinflační proces na Britských ostrovech se zadrhnul a vysoké tempo růstu cen v meziročním srovnání zůstane vysoko po mnohem delší dobu. Takový vývoj negativně dopadá na britskou libru, která ztrácí vůči prakticky všem významným světovým měnám.
Britská libra během čtvrtečního obchodování oslabila vůči koši světových měn. Bezprostřední příčinou jsou čerstvé údaje o inflaci. Ta v březnu dosáhla 10,1 procenta v meziročním vyjádření. Oproti únoru tak poklesla jen o 0,3 procentního bodu.
Tržní konsensus přitom počítal s inflací ve výši 9,8 procenta.
Britský Úřad pro národní statistiku však odhalil, že inflace je poměrně pevně ukotvena prakticky napříč spotřebním košem. Nelze ji už vysvětlit pouze tím, že výrazně vzrostly ceny energií, jelikož se propsala mnoha dalšími položkami.
A tím pádem nebude snadné ji rychle a razantně snížit, uvedla agentura Reuters s odkazem na britské statistiky.
Naproti tomu americký dolar zaznamenal posílení vůči koši světových měn, a to především díky prvním výsledkům amerických bank za první letošní čtvrtletí. Například banka Morgan Stanley předčila očekávání analytiků.
Ve Spojených státech se navíc daří inflaci snižovat mnohem rychleji než právě ve Velké Británii, což dolaru pomáhá. A to navzdory tomu, že snižování inflace bude pravděpodobně znamenat poměrně brzké ukončení cyklu zvyšování úrokových sazeb americkým Fedem.
Zdroj: Cooper, Swift, Alves – Reuters