Výrazný pokles meziroční míry inflace v eurozóně, ale také silný náznak poklesu inflace ve Spojených státech. To jsou hlavní faktory optimistického závěru obchodního týdne na akciových burzách v Asii, Evropě i USA. Může se tak potvrdit, že centrální banky budou své sazby zvyšovat mnohem mírněji, což je pro finanční trhy dobrá zpráva.
Vůbec největší páteční zisk zaznamenal technologický index Nasdaq, který zpevnil o 1,74 procenta. Nasdaq si tak připsal nejlepší čtvrtletní výkonnost od června 2020.
Také další indexy Wall Street si v pátek připsaly více než jedno procento.
Akciové burzy v Evropě během pátečního obchodování rostly rovněž, avšak podstatně pomaleji než v New Yorku. Nejvýrazněji stoupla burza v Paříži, a to o 0,81 procenta. Panevropský index Stoxx 600 zpevnil o 0,66 procenta.
Dařilo se také nejvýznamnějším burzám v Asii, kde silný vzestup zaznamenal parket v Tokiu. Index Nikkei přidal téměř jedno procento. Šanghaj a Hongkong rostly přibližně polovičním tempem.
Na pozitivních výsledcích se podepsalo zveřejnění inflačních indikátorů eurozóny i Spojených států. Eurostat vydal předběžný odhad březnové inflace, která v zemích platících eurem činila v meziročním vyjádření 6,9 procenta.
Únorová inflace byla přitom o 1,6 procentního bodu vyšší. Těžiště růstu cen se od energií přesunulo k potravinám, které v eurozóně meziročně zdražily o více než 15 procent. Inflační tlaky polevují i v USA, když tamní ministerstvo obchodu zveřejnilo data o jádrové spotřebitelské inflaci, která jsou o desetinu procentního bodu pod odhadem.
Zdroj: Goldstein – Marketwatch.com Valetkevich – Reuters