Čínský juan oslabil a obchodoval se v úzkém pásmu. Oslabující zahraniční poptávka táhne čínskou ekonomiku dolů. Zároveň investoři opouštějí rizikové investice před zveřejněním údajů o exportu.
Údaje o exportu za leden a únor by měly být zveřejněné během tohoto úterý. Očekává se, že se oproti předchozímu roku zhorší o 9,4 %.
Ministr obchodu Wang Wentao varoval, že tlak na pokles dovozu a vývozu země se v letošním roce výrazně prohloubí. Zároveň narůstá riziko globální recese a oslabení zahraniční poptávky.
„Čínský juan a jeho sentiment zhoršuje růstový cíl stanovený na rok 2023. Ten vyvolal zklamání a zbrzdil očekávání výrazných stimulů v letošním roce,“ uvedli analytici Maybank v úterní tiskové zprávě.
Čína je druhou největší ekonomikou světa, která v roce 2022 rostla tempem ve výši 3 %. Jedná se však o jedno z nejpomalejších temp za posledních deset let.
Analytici Barclays ve své studii uvedli, že mírný růstový cíl částečně odráží střízlivé hodnocení ze strany politických představitelů.
Čína aktuálně čelí velkým výzvám, jako jsou například nevýrazné investice v oblasti nemovitostí a nestabilní zahraniční poptávka.
Banka Barclays předpokládá, že čínská centrální banka zintenzivní své úsilí ve prospěch stabilizace růstu úvěrů.
Jedním ze způsobů je snížení sazby povinných minimálních rezerv, tedy výše vkladů. Ty musí komerční banky držet jako rezervu u centrální banky.
Zdroj: Investing.com