Přírodní katastrofa na hranicích mezi Sýrií a Tureckem a oživující poptávka v Číně jsou hlavními faktory obratu na globálním trhu s ropou. Barel ropy typu Brent se po několika dnech začal obchodovat opět nad hranicí 80 dolarů. Během úterý dokonce cena krátce překonala 83 dolarů, kde se ropa obchodovala naposledy začátkem února.
Cena ropy v úterý rostla už druhý den v řadě. V minulém týdnu se barel ropy typu Brent obchodoval v intervalu mezi 79 a 80 dolary.
V pondělí se cena přes 80 dolarovou hranici přehoupla. A další růst nastal právě v úterý, kdy se cena na krátký okamžik přehoupla i přes 83 dolarů.
Za současným zdražováním ropy stojí podle odborníků dvě hlavní příčiny. Jednak dochází k oživení poptávky po ropě v Číně, jejíž ekonomika se vzpamatovává z proticovidových opatření. A nadechuje se k solidnímu růstu.
Druhou příčinou je zemětřesení, ke kterému došlo v oblasti kolem hranic mezi Tureckem a Sýrií. Kvůli přírodní katastrofě totiž došlo k uzavření významného terminálu pro export ropy.
Existují obavy, že na trhu dojde ke krátkodobému omezení nabídky ropy. Turecký terminál v Ceyhanu obvykle na trh dodává asi milion barelů ropy denně.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) navíc očekává, že přinejmenším polovina růstu světové poptávky po ropě bude mít původ v Číně.
Kromě toho se očekává růst poptávky po ropě v důsledku rostoucího objemu letecké přepravy.
Zdroj: Ghaddar (Reuters)