Už v průběhu příštího týdne se na měnověpolitickém zasedání poprvé sejde bankovní rada České národní banky v novém složení. Zatímco dosud v ní měli převahu takzvaní jestřábi, kteří byli pro razantní zvyšování úrokových sazeb, nyní není poměr sil zcela zřetelný. Dá se tedy očekávat, že o sazbách se povede vášnivá debata.
Hrozba roztočení mzdově inflační spirály je něco, co by novou viceguvernérku České národní banky Evu Zamrazilovou přimělo zvednout ruku pro další zvýšení úrokových sazeb.
„Tvrdé argumenty pro mě například by byla zásadní hrozba té mzdově inflační spirály. To, že by ta vláda nějakým způsobem podlehla tlaku, ať už svých zaměstnanců z veřejného sektoru nebo tlaku odborů. Pro mě je to absolutně klíčová věc mzdově inflační spirála,“ řekla Zamrazilová v rozhovoru pro Českou televizi.
Podle ní by totiž v takovém případě hrozilo, že si inflaci zafixujeme a budeme mít úrokové sazby na vyšší úrovni než dříve a podstatně delší sobu. „A to samozřejmě bude nepříjemné pro podniky, především pro ty malé a střední. A samozřejmě také pro domácnosti, kterým končí fixace u hypoték a samozřejmě také pro domácnosti, které by se plánovaly tu hypotéku vzít,“ dodala viceguvernérka.
Další nově jmenovaný člen bankovní rady ČNB Jan Frait v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že na srpnovém měnověpolitickém zasedání čeká debatu o stabilitě či mírném zvýšení sazeb.
„Já určitě nebudu navrhovat snižování sazeb, ale budu zvažovat mezi stabilitou sazeb a případně nějakým mírným nárůstem. Bude to hodně o diskuzi v bankovní radě a vyhodnocení těch signálů, které přicházejí a které jsou v posledních týdnech spíše na té straně, která velí k opatrnosti před dalším zvyšováním,“ řekl.
Dle svých slov se považuje za „spíše zastánce relativně přísnější měnové politiky v delším období“. To prý znamená, že v průměru by měnová politika měla být v dalších letech přísnější než v předchozích deseti letech. Kam se sazby posunou, nebo zda zůstanou na stávající úrovni, se dozvíme 4. srpna v odpoledních hodinách.
-red-