Kdybyste přišli s návrhem natočit televizní drama, které by líčilo všechny bouřlivé otřesy ve společnosti Credit Suisse odehrané za poslední tři roky, vedení televizní stanice by váš návrh zřejmě označilo jako absurdní a přitažený za vlasy.
Ve středu drama gradovalo. Generální ředitel Thomas Gottstein oznámil, že příští týden odstoupí z funkce, aby uvolnil místo novému managementu poté, co banka vykázala třetí kvartální ztrátu v řadě.
Interní skandály a bankroty klientů
Tato investiční banka špehovala své stávající i bývalé zaměstnance a loni si za to vysloužila od švýcarských úřadů nemilou kritiku, neboť je během vyšetřování o této špionáži mylně informovala.
Podle amerických a britských autorit, které loni uvalily pokuty ve výši 547 milionů dolarů, banka rovněž zalhala investorům o korupčních půjčkách pro Mosambik, které zatajila před Mezinárodním měnovým fondem, a přispěla tak k hospodářskému kolapsu země.
Tím to ale zdaleka nekončí. V červnu švýcarský soud vynesl trestní rozsudek vůči Credit Suisse za praní špinavých peněz z prodeje drog, a jakmile vypukla válka na Ukrajině, vyvolala banka rozhořčení u amerických představitelů, jelikož požádala své investory, aby zlikvidovali dokumentaci vztahující se k půjčkám na jachty ruským oligarchům.
A to se zatím ani nezmiňujeme o miliardách, o které Credit Suisse přišla při bankrotu svých klientů jako je Archegos Capital a Greensill Capital v rámci jejich soukromých afér. Přinejmenším to znamená, že nastupující generální ředitel Ulrich Koerner bude mít co zlepšovat.
Odliv investic a omezení investičních aktivit
Koerner, který byl loni pověřen vedením divize správy aktiv po neúspěchu Greensilla, je jedním z několika bankéřů, které Credit Suisse najala od konzervativnějšího konkurenta UBS, což je známkou toho, že se snaží opustit svou, řekněme excentrickou minulost.
Nejnovější kvartální ztráta této švýcarské banky byla způsobena vyššími úbytky z investičního poradenství a obchodování a nárůstem nákladů na řešení soudních sporů. Čistý odliv investic v posledním čtvrtletí činil 7,7 miliardy franků, což je známkou snížené míry důvěry ze strany investorů.
Credit Suisse loni uzavřela většinu svých makléřských služeb a ve středu ohlásila strategickou revizi s cílem omezit investiční aktivity svých poboček. V loňském roce banka uvedla, že se chce více zaměřit na správu majetku, ačkoli tržby v tomto segmentu v posledním čtvrtletí klesly o 34 %. Existuje zde interní skandál, na kterém by měli zapracovat.
The Daily Upside
The Motley Fool