Akcie společnosti Advanced Micro Devices (AMD 2,72 %) byly v roce 2022 krutě oslabeny, neboť investoři se vyhýbali technologickým firmám v souvislosti s rostoucími úrokovými sazbami, stoupající inflací a nedostatkem polovodičových výrobků, což celkově brzdí růst producentů mikroprocesorů.
Nicméně ti, kteří si zakoupili akcie AMD v roce 2015, mají i po obrovském propadu ceny akcií v roce 2022 stále slušné zhodnocení. Od začátku roku 2015 akcie AMD posílily o téměř 3 000 %, čímž snadno překonaly index S&P 500.
Tehdejší investice ve výši 1 000 dolarů do tohoto výrobce čipů by dnes měla hodnotu něco přes 30 000 dolarů. Toto zhodnocení bylo způsobeno působivým růstem tržeb v uplynulých letech. Zisky společnosti AMD se za posledních pět let zvýšily o téměř 40 % ročně. Není divu, že držení akcií AMD po dlouhou dobu se pro investory osvědčilo jako výnosná sázka.
Rostoucí podíl firmy na trhu s centrálními procesory (tzv. CPU), sekulární růst v segmentu grafických karet, rostoucí poptávka po serverových procesorech pro datová centra a vysoká poptávka po herních konzolích jsou motorem růstu společnosti AMD během posledních let.
Oslovitelný trh pro AMD bude v dlouhodobém horizontu mnohem větší. Měli by tedy investoři po 43 % propadu v roce 2022 nakupovat akcie AMD, a tím pádem očekávat solidní zisky v následujících pěti letech? V následujících řádcích se to pokusíme zjistit.
Vyplatí se nyní nakoupit akcie AMD?
Akcie AMD se nyní obchodují za 30násobek zisku. To je masivní sleva ve srovnání s pětiletým průměrným násobkem zisku společnosti, který činí 105. Násobek forwardových zisků ve výši pouhých 19 indikuje, že její hospodářský výsledek v následujícím roce výrazně poroste. Navíc je násobek forwardových zisků společnosti AMD na úrovni technologického indexu NASDAQ 100.
Nákup akcií AMD při aktuálním ocenění se zdá být nesmyslný, neboť se očekává, že společnost v nadcházejících letech udrží svůj obdivuhodný růst. Analytici odhadují pro příštích pět let téměř 33% roční růst zisku společnosti AMD, což není překvapující vzhledem k velikosti oslovitelných trhů, na kterých aktuálně působí.
Za zmínku jistě stojí to, že AMD ukončila rok 2014 s ročními tržbami ve výši 5,5 miliardy dolarů a ziskem ve výši 0,06 dolaru na akcii. V roce 2021 společnost AMD vykázala roční tržby ve výši 16,4 miliardy USD a zisk 2,79 USD na akcii, což je o 68 %, resp. o 117 % více než v předchozím roce.
AMD rovněž dosáhla v uplynulých sedmi letech zdravého růstu díky posílení tržního podílu v segmentu podnikových a serverových procesorů, silné poptávce po grafických kartách určené pro herní počítače a nástupu nové generace konzolí.
Nově vznikající obory a příležitosti pro AMD
K udržení dynamického růstu společnosti AMD by měly přispět zejména dva faktory: rostoucí poptávka po jejích čipech a zvýšení podílu společnosti na relevantním trhu. Podle agentury Mercury Research se například podíl AMD na trhu serverových procesorů zvýšil na 10,7 % na konci roku 2021 (ze 7,1 % na konci roku 2020).
V prvním kvartále roku 2022 se tento podíl dále zvyšoval na 11,6 %. Bank of America odhaduje, že podíl serverů poháněné procesory od AMD by se mohl v roce 2023 vyšplhat až na 19 %, a v dlouhodobém horizontu by se mohl vyšplhat až na 35 %.
Společnost AMD se domnívá, že celkový adresovatelný trh serverových procesorů má hodnotu v hodnotě 42 miliard dolarů, což je dáno poptávkou po jejích čipech, které pohánějí vysoce výkonná výpočetní centra (tvz. HPC), podnikové servery a aplikace na bázi cloudu.
AMD podnikla kroky k posílení svého byznysu se serverovými procesory díky důležité akvizici a od letošního roku se chystá posunout laťku ve vývoji produktů, a to uvedením nových čipů – zdá se tedy, že její serverový byznys má dobře našlápnuto k dalšímu růstu.
Další příležitost a potenciál pro AMD se nachází v herním průmyslu, který doslova zažívá boom. Společnost odhaduje, že do roku 2030 by počet hráčů mohl dosáhnout 4 miliard. Vzhledem k tomu, že 57 % hráčů dává při hraní her přednost konzolím a počítačům, měla by poptávka po počítačových procesorech a čipech od AMD, v ideálním případě stoupat.
Není překvapivé, že AMD spatřuje budoucnost v segmentu herních čipů, jehož hodnota může dosahovat částku 37 miliard dolarů. Navíc chce AMD využít své zkušenosti s výrobou čipů v dynamicky se rozvíjejících oborech, jako jsou metaverse, cloudové hry, automobilový průmysl, nebo virtuální realita.
To vše nasvědčuje tomu, že AMD by mohla v nadcházejících letech opět výrazně zhodnotit investici ve výši 1 000 dolarů, a proto je vzhledem ke svému ocenění nyní špičkovou růstovou akcií, kterou se vyplatí pořídit.
Harsh Chauhan
The Motley Fool